Jak odnowić dachówkę? – wszystko co musisz wiedzieć

To, jak poprawnie pomalować pokrycie dachowe, zależy w dużej mierze od wyboru farby, a ta z kolei zależy przede wszystkim od rodzaju dachówki. Poznaj więc najbardziej popularne materiały, które spotkać można we współczesnym budownictwie:

  • dachówka ceramiczna – jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV; doskonale tłumi dźwięki i cechuje się dużą wytrzymałością na obciążenia;
  • dachówka betonowa – jest równie wytrzymała, a zdecydowanie lżejsza i tańsza od dachówki ceramicznej; jest odporna na działanie zmiennych warunków pogodowych; jej dodatkowym atutem jest dobra izolacja akustyczna;
  • blachodachówka – jest stosunkowo tania i łatwa w montażu; charakteryzuje się niewielką wagą i uniwersalnym zastosowaniem;
  • blacha trapezowa – jest odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, zwłaszcza silnego wiatru; dobrze znosi również intensywne opady deszczu, a nawet gradu.

Jaką farbę wybrać?

Aby więc malowanie dachów, przyniosło oczekiwany efekt, farba musi być dopasowana do rodzaju pokrycia. Oprócz tego musi być odporna na warunki zewnętrzne. Dobra farba do dachówki betonowej to taka, która poradzi sobie z deszczem, śniegiem i gradem, a różnica temperatur nie uszkodzi jej powłoki. Istotne jest, by była odporna również na szkodliwe działanie promieniowania UV, na które dach narażony jest przez cały rok. Dodatkowym atutem preparatu będzie wysoka elastyczność, która pozwoli powłoce „pracować” razem z materiałem i uchroni dachówkę przed pękaniem. Dach z upływem czasu traci kolor. Warto więc spowolnić ten proces, stosując specjalistyczne farby dachowe firmy BEKERFARB. Mają to do siebie, że cechują się silnymi właściwościami kryjącymi oraz intensywną kolorystyką, a dzięki powłoce zatrzymującej promieniowanie UV, pigmenty farby wytrącają się bardzo powoli.

malowanie dachu z blachy Jak odnowić dachówkę? - wszystko co musisz wiedzieć

Po co malować dach?

Malowanie agregatem to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak zastanawiasz się, po co w ogóle się za to zabierać, obejrzyj pokrycie dachowe swojego domu i zastanów się, ile ma lat? Kiedy ostatnio je odnawiałeś? Nie jest tajemnicą, że każdy materiał wraz z upływem czasu traci swój intensywny kolor i blask. Na szczęście to nic straconego. Dobra farba ochroni dach przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i sprawi, że będzie mniej podatny na promieniowanie UV, wilgoć oraz występowanie mchów i porostów. Wydłuży także jego żywotność i zachowa intensywny kolor. Jeśli więc nie chcesz, aby Twoja dachówka uległa całkowitemu zniszczeniu, gdy tylko zauważysz zmiany w jej strukturze, kup specjalistyczną farbę i poddaj dach renowacji. W przeciwnym razie jedynym – i bardzo kosztownym – rozwiązaniem stanie się już tylko wymiana dachu. 

agregat malarski problemy Jak odnowić dachówkę? - wszystko co musisz wiedzieć

Agregat malarski – skuteczne narzędzie do malowania dachów

Nieśmiertelny wałek i pędzel nie poradzą sobie w przypadku malowania dachów. Na szczęście istnieje lepsze rozwiązanie w postaci agregatu malarskiego. Jeśli nie dysponujesz takim narzędziem, możesz je kupić lub wynająć z wypożyczalni BEKERFARB. Naprawdę warto, ponieważ agregat malarski to inteligentny i łatwy w obsłudze sprzęt. Służy do malowania natryskowego ścian, elewacji, kostki brukowej i interesujących nas pokryć dachowych. Jego działanie polega na rozbijaniu drobin farby, co pozwala na dokładne nałożenie równej warstwy. Nowoczesne agregaty do malowania natryskowego są wyposażone w inteligentne systemy, które ułatwiają pracę. Malowanie dachów tego typu urządzeniem w znacznym stopniu usprawnia cały proces oraz zapewnia szybkie, wygodne i dokładne krycie.

czym umyc dach przed malowaniem Jak odnowić dachówkę? - wszystko co musisz wiedzieć

Czym umyć dach przed malowaniem?

Dachówkę przed malowaniem trzeba oczywiście umyć, aby oczyścić ją z zabrudzeń. Jeśli chcesz wiedzieć, czym odtłuścić dach przed malowaniem, musisz wiedzieć, że wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. Do dachówki, która porosła mchem, potrzebny będzie środek na mech na dachu. Jeśli jednak zabrudzenia są niewielkie, wystarczy sama woda i myjka wysokociśnieniowa. Tak czy siak zacznij od czyszczenia mechanicznego i za pomocą szczotek drucianych mechanicznych bądź ręcznych należy oczyść dach z rdzy (oczywiście jeśli jest taka konieczność). Jest to niezbędne, aby uzyskać podłoże o dobrej przyczepności. Tak samo usuń starą powłokę malarską, jeżeli jest popękana bądź się łuszczy. Tam, gdzie nie dojdzie szczotka, zastosuj papier ścierny. Jeśli jednak stara powłoka dobrze się trzyma, nie ma sensu jej zrywać. Wystarczy tylko zmatowić ją drobnym papierem ściernym i koniecznie potem odpylić. Teraz dopiero można potraktować podłoże myjką wysokociśnieniową.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.