STRONA GŁÓWNA > Porady > Jak odnowić dachówkę?


JAK ODNOWIĆ DACHÓWKĘ?

JAK ODNOWIĆ DACHÓWKĘ?

Jeśli jak na prawdziwego mężczyznę przystało wybudowałeś dom, musisz teraz o niego dbać. Koszenie trawy to jednak za mało. Tym, o co również trzeba się troszczyć, jest dach. Od jego kondycji zależy bowiem bezpieczeństwo wszystkich domowników i estetyczny wygląd budynku. Oczywiście zwykłe "machanie" pędzlem nie wystarczy. Nie oznacza to jednak, że malowanie dachu jest trudne. Wystarczy wiedzieć, jak robić to poprawnie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o malowaniu dachówki. 

 

RODZAJE DACHÓWEK

To, jak poprawnie pomalować pokrycie dachowe, zależy w dużej mierze od wyboru farby, a ta z kolei zależy przede wszystkim od rodzaju dachówki. Poznaj więc najbardziej popularne materiały, które spotkać można we współczesnym budownictwie:

  • dachówka ceramiczna – jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i działanie szkodliwych czynników atmosferycznych oraz promieniowanie UV; doskonale tłumi dźwięki i cechuje się dużą wytrzymałością na obciążenia;
  • dachówka betonowa – jest równie wytrzymała, a zdecydowanie lżejsza i tańsza od dachówki ceramicznej; jest odporna na działanie zmiennych warunków pogodowych; jej dodatkowym atutem jest dobra izolacja akustyczna;
  • blachodachówka – jest stosunkowo tania i łatwa w montażu; charakteryzuje się niewielką wagą i uniwersalnym zastosowaniem;
  • blacha trapezowa – jest odporna na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, zwłaszcza silnego wiatru; dobrze znosi również intensywne opady deszczu, a nawet gradu.

JAKĄ FARBĘ WYBRAĆ?

Aby więc malowanie dachów, przyniosło oczekiwany efekt, farba musi być dopasowana do rodzaju pokrycia. Oprócz tego musi być odporna na warunki zewnętrzne. Dobra farba do dachówki betonowej to taka, która poradzi sobie z deszczem, śniegiem i gradem, a różnica temperatur nie uszkodzi jej powłoki. Istotne jest, by była odporna również na szkodliwe działanie promieniowania UV, na które dach narażony jest przez cały rok. Dodatkowym atutem preparatu będzie wysoka elastyczność, która pozwoli powłoce „pracować” razem z materiałem i uchroni dachówkę przed pękaniem. Dach z upływem czasu traci kolor. Warto więc spowolnić ten proces, stosując specjalistyczne farby dachowe firmy BEKERFARB. Mają to do siebie, że cechują się silnymi właściwościami kryjącymi oraz intensywną kolorystyką, a dzięki powłoce zatrzymującej promieniowanie UV, pigmenty farby wytrącają się bardzo powoli.

PO CO MALOWAĆ DACH?

Malowanie agregatem to najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak zastanawiasz się, po co w ogóle się za to zabierać, obejrzyj pokrycie dachowe swojego domu i zastanów się, ile ma lat? Kiedy ostatnio je odnawiałeś? Nie jest tajemnicą, że każdy materiał wraz z upływem czasu traci swój intensywny kolor i blask. Na szczęście to nic straconego. Dobra farba ochroni dach przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i sprawi, że będzie mniej podatny na promieniowanie UV, wilgoć oraz występowanie mchów i porostów. Wydłuży także jego żywotność i zachowa intensywny kolor. Jeśli więc nie chcesz, aby Twoja dachówka uległa całkowitemu zniszczeniu, gdy tylko zauważysz zmiany w jej strukturze, kup specjalistyczną farbę i poddaj dach renowacji. W przeciwnym razie jedynym – i bardzo kosztownym – rozwiązaniem stanie się już tylko wymiana dachu. 

 

AGREGAT MALARSKI - SKUTECZNE NARZĘDZIE DO MALOWANIA DACHÓW

Nieśmiertelny wałek i pędzel nie poradzą sobie w przypadku malowania dachów. Na szczęście istnieje lepsze rozwiązanie w postaci agregatu malarskiego. Jeśli nie dysponujesz takim narzędziem, możesz je kupić lub wynająć z wypożyczalni BEKERFARB. Naprawdę warto, ponieważ agregat malarski to inteligentny i łatwy w obsłudze sprzęt.  Służy do malowania natryskowego ścian, elewacji, kostki brukowej i interesujących nas pokryć dachowych. Jego działanie polega na rozbijaniu drobin farby, co pozwala na dokładne nałożenie równej warstwy. Nowoczesne agregaty do malowania natryskowego są wyposażone w inteligentne systemy, które ułatwiają pracę. Malowanie dachów tego typu urządzeniem w znacznym stopniu usprawnia cały proces oraz zapewnia szybkie, wygodne i dokładne krycie.

 

CZYM UMYĆ DACH PRZED MALOWANIEM?

Dachówkę przed malowaniem trzeba oczywiście umyć, aby oczyścić ją z zabrudzeń. Jeśli chcesz wiedzieć, czym odtłuścić dach przed malowaniem, musisz wiedzieć, że wszystko zależy od stopnia zabrudzenia. Do dachówki, która porosła mchem, potrzebny będzie środek na mech na dachu. Jeśli jednak zabrudzenia są niewielkie, wystarczy sama woda i myjka wysokociśnieniowa. Tak czy siak zacznij od czyszczenia mechanicznego i za pomocą szczotek drucianych mechanicznych bądź ręcznych należy oczyść dach z rdzy (oczywiście jeśli jest taka konieczność). Jest to niezbędne, aby uzyskać podłoże o dobrej przyczepności. Tak samo usuń starą powłokę malarską, jeżeli jest popękana bądź się łuszczy. Tam, gdzie nie dojdzie szczotka, zastosuj papier ścierny. Jeśli jednak stara powłoka dobrze się trzyma, nie ma sensu jej zrywać. Wystarczy tylko zmatowić ją drobnym papierem ściernym i koniecznie potem odpylić. Teraz dopiero można potraktować podłoże myjką wysokociśnieniową.

JAK POMALOWAĆ DACH?

Poprawne malowanie dachu trzeba zacząć od zabezpieczenia okien, kominów i innych miejsc narażonych na działanie farby, a do newralgicznych miejsc należy użyć pędzla. Kolejnym krokiem jest oczyszczenie pokrycia. Była o tym mowa w poprzednim akapicie. Następnie na dachówkę powinno nałożyć się środek głęboko penetrujący, który blokuje powstawanie nowych zarodników oraz służy jako grunt głęboko penetrujący i wzmacnia przyczepność farby. Tak przygotowana powierzchnia jest gotowa do malowania. Jak już mówiliśmy, najlepiej użyć do tego agregatu malarskiego – profesjonalnej maszyny, którą możesz kupić lub wynająć z wypożyczalni BEKERFARB. Za jego pomocą nakłada się pierwszą, a następnie drugą warstwę farby, która nadaje jej gładszą strukturę. Po wyschnięciu powłoka dachu wygląda jak nowa i jest odporna na działanie promieniowania UV.

Malowanie dachówki to czynność niezbędna, zwłaszcza po kilku latach użytkownia. Niemniej jeśli nie chcesz wymieniać całego pokrycia, warto trzymać się zasady, że "lepiej zapobiegać, niż leczyć".

Bekerfarb Copyright © 2020 / Polityka prywatności (RODO).