Malowanie dachu z blachy (efekt przed i po)

Jak odnowić ocynk? – wszystko co musisz wiedzieć

Być może stajesz właśnie przed wyborem rodzaju pokrycia dachowego, a może po prostu chcesz odnowić dachówkę z blachy ocynkowanej? Niezależnie od odpowiedzi, warto wiedzieć, czym charakteryzuje się dach z blachy, aby – gdy zajdzie taka potrzeba – poddać go skutecznej i odpowiedniej renowacji. Niestety z czasem każdy materiał nie prezentuje się tak dobrze, jak na początku. Na szczęście profesjonalna farba do ocynku potrafi rozwiązać ten problem. Jeśli chcesz więc dowiedzieć się, jak odnowić ocynk, przeczytaj poniższy artykuł i ciesz się dachem tak pięknym jak nowy.

Dach z blachy ocynkowanej – właściwości

Blacha to specyficzny materiał, który bardziej niż inne przyciąga promienie słoneczne. Konsekwencją jest mocne nagrzewanie się poddasza i blaknięcie koloru. Promieniowanie UV sprawia też, że dach z blachy szybciej matowieje. Jego kolejnym wrogiem jest rdza. Na początku wywołuje tylko mało estetyczny efekt wizualny, ale z czasem może doprowadzić do łuszczenia się powłoki, a nawet pęknięć pokrycia. Jeśli w porę nie zareagujesz, będziesz musiał wymienić cały dach, a uwierz nam – to kosztowna inwestycja. Malowanie dachu z blachy ocynkowanej to zdecydowanie tańsze rozwiązanie. Oczywiście, jak inne pokrycia, tak ocynk jest narażony na wystąpienie mchu i porostów. Dodatkowo jest to materiał, który zmienia swoją objętość pod wpływem temperatury, co nie pozostaje bez znaczenia dla “zachowania” się powłoki. Jeśli nie będzie “pracować” razem z dachówką, pojawią się rysy i pęknięcia, a to znowu może skończyć się wymianą dachu. Co więc robić? Czym pomalować dach z blachy ocynkowanej? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Jaka farba na ocynk jest najlepsza Jak odnowić ocynk? - wszystko co musisz wiedzieć

Jaka farba na ocynk jest najlepsza?

Można by odpowiedzieć krótko – taka, która “poradzi” sobie z właściwościami blachy. To jednak niewystarczająca odpowiedź. Na rynku jest dostępnych mnóstwo różnych preparatów, które obiecują spektakularne efekty na długie lata, a ostatecznie okazuje się, że albo kosztują fortunę albo obiecują przysłowiowe “gruszki na wierzbie”, bo na drugi rok od malowania musisz tę czynność powtórzyć. Nie ma to najmniejszego sensu. Lepiej od razu postawić na coś sprawdzonego i trwałego, czyli na farbę do blachy ocynkowanej marki BEKERFARB. Skoro bowiem blacha “pracuje”, powłoka też musi. Jeśli ocynk “przyciąga” słońce, powłoka powinna je odbijać i zmniejszać poziom nagrzewania. Skoro blacha jest podatna na rdzę, farba winna zapobiegać jej powstawaniu. Zapewniamy, że preparaty BEKERFARB spełniają te warunki i sprawiają, że raz nałożone utrzymują satysfakcjonujący efekt przed długi czas.

farba do blachy ocynkowanej zalety Jak odnowić ocynk? - wszystko co musisz wiedzieć

Farba do blachy ocynkowanej – zalety

Dobra farba na ocynk sprawia, że nagrzewanie pomieszczeń pod dachem zmniejsza się aż o 30%, co jest świetnym wynikiem, zwłaszcza, że blacha niezwykle mocno absorbuje i oddaje ciepło. Jest również odporna na warunki zewnętrzne i nie straszny jej śnieg, deszcz, czy grad, a różnica temperatur nie uszkodzi jej powłoki. Dzięki temu dachówka będzie odizolowana nie tylko od szkodliwych warunków atmosferycznych, ale również przemysłowych. Farby BEKERFARB jako nieliczne preparaty na rynku cechują się tym, że tworzą powłokę, która “pracuje” razem z blachą podczas zmiany temperatur. Oprócz tego są w stanie zabezpieczyć ją przed rdzą, nawet na wiele lat. Dobra farba do blachy ocynkowanej to również taka, która cechuje się odpornością na promieniowanie UV, ponieważ jest to czynnik, który występuje przez cały rok. Specjalistyczna farba, która jest na niego odporna, chroni dach przed popękaniem, kredowaniem i miejscowymi przebarwieniami.

zanim pomalujesz dach Jak odnowić ocynk? - wszystko co musisz wiedzieć

Zanim pomalujesz dach

Malowanie dachu z blachy ocynkowanej to nie jest skomplikowana operacja, jednak zanim zaczniesz, poznaj kilka faktów:

  • Temperatura podczas malowania powinna wynosić między 10 a 30 stopni Celsjusza.
  • Maksymalna temperatura podłoża nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza.
  • Należy unikać malowania w pełnym słońcu, ponieważ farba schnie wtedy zbyt szybko, a jej powłoka może się skruszyć.
  • Nie zaleca się aplikacji wcześnie rano i późno wieczorem, ponieważ istnieje ryzyko, że farba spłynie.
  • Nie zaleca się aplikacji, jeśli występują lub mogą się pojawić opady albo gdy jest bardzo duża wilgotność.

Dlaczego to takie ważne? Pokrycie dachowe z blachy należy malować w konkretnych warunkach pogodowych, ponieważ ma to duży wpływ zarówno na samą aplikację, jak i na zachowywanie się powłoki w przyszłości. Jeśli więc chcesz osiągnąć efekt, na jakim Ci zależy, posłuchaj naszych rad. 

czym umyc dach przed malowaniem Jak odnowić ocynk? - wszystko co musisz wiedzieć

Czym umyć dach przed malowaniem i po co to robić?

Jeśli Twój dach ma mocno złuszczoną powłokę, a do tego jest na nim więcej mchu niż w lesie, nie możesz bezpośrednio na tak liczne zabrudzenia nałożyć farby, choćby nie wiadomo jak profesjonalnej. Musisz się najpierw tego wszystkiego pozbyć. Jeśli chcesz wiedzieć, czym odtłuścić dach przed malowaniem, musisz wiedzieć, że wszystko zależy od stopnia jego zabrudzenia. Do dachówki, która mocno porosła mchem, jak się pewnie domyślasz, potrzebny będzie środek na mech na dachu.. Jednak jeśli zabrudzenia są niewielkie, wystarczy sama woda i myjka wysokociśnieniowa. Zawsze zaczynaj od czyszczenia mechanicznego i za pomocą szczotek drucianych mechanicznych bądź ręcznych oczyścić dach z rdzy. W podobny sposób usuń starą powłokę malarską, jeżeli jest popękana bądź się łuszczy. Tam, gdzie nie dojdzie szczotka, można zastosować papier ścierny. Jest to niezbędne, aby uzyskać podłoże o dobrej przyczepności. Gdy jednak stara powłoka dobrze się trzyma, nie musisz jej zrywać. Wystarczy, że ją zmatowisz drobnym papierem ściernym, a potem odpylisz. Tak przygotowane podłoże możesz potraktować myjką wysokociśnieniową, używając samej wody lub (jeśli jest taka potrzeba) nałożyć środek na mech na dachu.

technika malowania Jak odnowić ocynk? - wszystko co musisz wiedzieć

Malowanie dachu krok po kroku

Malowanie dachu z blachy należy zacząć od zabezpieczenia okien, kominów i innych miejsc narażonych na działanie farby. Następnie można przystąpić do oczyszczenia pokrycia, o czym była mowa w poprzednim akapicie. W dalszej kolejności na dachówkę powinno nałożyć się środek głęboko penetrujący, który blokuje powstawanie nowych zarodników oraz służy jako grunt głęboko penetrujący i wzmacniający przyczepność farby dachowej. Dopiero teraz powierzchnia jest gotowa do malowania. Najlepiej użyć do tego agregatu malarskiego – maszyny, którą możesz kupić lub wynająć z wypożyczalni BEKERFARB. Za jego pomocą nakłada się pierwszą, a następnie drugą – wyrównującą porowatą powierzchnię dachówki – warstwę farby, która nadaje jej gładszą strukturę. Po wyschnięciu powłoka dachu wygląda jak nowa, jest gładka i odporna na działanie promieniowania UV.

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu malowanie dachu z blachy ocynkowanej nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej farby do ocynku.

Koszyk