Malowanie dachówki betonowej i ceramicznej

Dach to bardzo ważna część domu – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Pełni zarówno funkcję estetyczną, jak również chroni nas i nasz dobytek przed działaniem czynników zewnętrznych oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli więc chcesz, aby dobrze spełniał swoje zadania – czyli z jednej strony elegancko się prezentował, a z drugiej zapewniał bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim, zadbaj o jego odpowiednią kondycję za pomocą specjalistycznych farb dostępnych w naszym asortymencie. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakich preparatów użyć do pomalowania zarówno dachówki betonowej, jak i ceramicznej.

Najczęściej spotykanym rodzajem pokryć dachowych są dachówki betonowe oraz ceramiczne. Nie bez powodu są to najczęściej i najchętniej stosowane pokrycia dachowe do różnego rodzaju obiektów. Mają wiele zalet, są solidne i trwałe – ich żywotność sięga nawet do 100 lat. Oprócz tego cechują się niską nasiąkliwością, są mrozoodporne i mają doskonałą odporność na warunki atmosferyczne. Aby móc cieszyć się ich nienagannym wyglądem przez cały czas, trzeba pomalować dach specjalną farbą do dachu z dachówki, którą znajdziesz w naszej ofercie. Rozwiązanie to uchroni Cię przed wieloma problemami w przyszłości i wpłynie na estetyczny wygląd całego domu.

Korzyści płynące z pomalowania dachówki

Oprócz funkcji estetycznej, farba do dachówki pełni wiele innych istotnych zadań. Przede wszystkim chroni dachówkę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Sprawia, że jest mniej podatna na promieniowanie UV, wilgoć, a także występowanie mchów i porostów. Dodatkowo farby do dachówek przyczyniają się do wydłużenia ich żywotności, zabezpieczają pokrycia dachowe przed powstawaniem wykwitów wapiennych oraz ujednolicają powierzchnię dachu. Co ważne – są również ekologiczne i bardzo wygodne w użyciu. Istotnym powodem, dla którego maluje się dach, jest także utrata koloru. Wiadomo, że nie da się tego uniknąć, jednak używając specjalistycznych farb dachowych – takich jak BEKERFARB – można ten proces znacznie spowolnić. Farby te posiadają bowiem silne właściwości kryjące oraz cechują się intensywną kolorystyką, a dzięki powłoce zatrzymującej promieniowanie UV, pigmenty farby wytracają się bardzo powoli.

Malowanie dachówki krok po kroku

Dachówka pokryta wysokiej jakości farbą do dachu wygląda jak nowa. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, przed przystąpieniem do pracy, należy się do niej odpowiednio przygotować. Przed malowaniem warto zabezpieczyć okna, kominy i inne miejsca narażone na działanie farby, a do newralgicznych miejsc użyć pędzla. Następnie należy umyć dach wodą z dodatkiem specjalnego środka chemicznego, którego zadaniem jest neutralizacja i zmiękczenie wszelkiego rodzaju zabrudzeń oraz mchu, grzybów i porostów. W dalszej kolejności na dachówkę powinno nałożyć się środek głęboko penetrujący, który blokuje powstawanie nowych zarodników oraz służy jako głęboko penetrujący grunt wzmacniający przyczepność farby dachowej. Tak przygotowane pokrycie jest gotowe do malowania. Najlepiej użyć do tego agregatu malarskiego, specjalistycznego narzędzia, które możesz od nas wypożyczyć. Za jego pomocą nakłada się pierwszą, a następnie drugą – wyrównującą porowatą powierzchnię dachówki – warstwę farby, która nadaje jej gładszą strukturę. Po wyschnięciu powłoka dachu wygląda jak nowa, jest gładka i odporna na działanie promieniowania UV.

Wybierając farbę do dachówki, należy dobrze przemyśleć swój zakup. Na rynku jest wiele różnego rodzaju preparatów, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także właściwościami. Dobra farba do malowania dachów powinna spełniać następujące kryteria:
• zapewnienie estetyki domu – nienagannie prezentujący się dach, który cały czas wygląda jak nowy, wpływa na ogólny wygląd całego domu; intensywny kolor i gładka powierzchnia dachu to gwarancja eleganckiej całości;
• ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – wysokiej jakości farby do ceramiki lub betonu chronią dach przed kwaśnymi deszczami, zabrudzeniami i wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami, co przekłada się nie tylko na estetyczny wygląd, ale również długą żywotność dachówki;
• zmniejszenie podatności pokrycia dachowego na działanie promieniowania UV – specjalistyczne farby dachowe spowalniają proces blaknięcia koloru; dzięki silnym właściwościom kryjącym, intensywnemu odcieniu i powłoce zatrzymującej promieniowanie UV, dobra farba sprawia, że jej pigmenty wytrącają się bardzo powoli, a kolor utrzymuje się dłużej;
• ograniczenie występowania mchu i grzybów – odpowiednia farba na dach neutralizuje wszelkiego rodzaju porosty oraz blokuje powstawanie nowych zarodników, dzięki czemu dach dłużej wygląda czysto i estetycznie.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.