Czym pomalować kostkę brukową?

Kiedy warto pomalować kostkę brukową?

Świeżo zbudowany podjazd lub nowa weranda prezentują się estetycznie i elegancko. Niestety efekt ten nie trwa wiecznie. Długoletnia eksploatacja sprawia, że kostka brukowa traci swój dawny blask, pojawiają się zabrudzenia, a kolor betonu blaknie. Na szczęście istnieją specjalistyczne preparaty do malowania lub impregnacji barwiącej kostki brukowej, dzięki którym każda ścieżka czy patio będą cały czas wyglądały jak nowe. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Kostka brukowa jest bardzo czuła na promieniowanie UV, a przy intensywnych opadach i mrozie mogą się na niej tworzyć ślady i odbarwienia, które nie są pożądane. Z czasem powierzchnia ścieżki brukowej lub podjazdu przestaje być prosta i po deszczu zaczynają pojawiać się kałuże oraz utrudniające poruszanie się nierówności. Niekorzystnie wpływa to na bezpieczeństwo domowników, komfort użytkowania i estetykę podwórka. Jest to właściwy moment, aby pomalować kostkę, jednak jeśli chcesz cieszyć się z tego efektu przez długi czas, musisz postawić na specjalistyczną farbę do malowania kostki brukowej, na przykład BEKERFARB. Dzięki jej właściwościom każde patio lub weranda będą wyglądały jak nowe.

 Malowanie a impregnacja barwiąca

Kostka brukowa cechuje się porowatą powierzchnią, co oznacza, że łatwo wnikają w nią zabrudzenia. Z tego powodu podczas procesu renowacji - jeszcze przed malowaniem – należy ją odpowiednio zaimpregnować. Jeśli zdecydujesz się na impregnat barwiący, który nada kostce nowy kolor, możesz pominąć ostatni etap i nie malować podjazdu lub ścieżki farbą. Wszystko zależy od tego, jaki efekt Cię interesuje. W przypadku gdy chcesz, aby faktura kostki była widoczna, nie maluj jej powierzchni tylko postaw na impregnację barwiącą. Możesz być pewny, że będzie równie dobrze chroniona przed działaniem czynników atmosferycznych, jak po zastosowaniu farby.

Zalety malowania kostki brukowej

Odnawiając kostkę brukową zyskujesz nie tylko estetyczny wygląd podwórka, ale również zapewniasz bezpieczeństwo użytkowania ścieżki czy podjazdu.
Dzięki malowaniu:
• kolor jest wyrównany i bardziej intensywny;
• podkreślona zostaje naturalna struktura betonu;
• podłoże staje się mniej śliskie, a co za tym idzie bezpieczne;
• kostka nabiera nowoczesnego wyglądu i wpisuje się w ogólny styl domu..

 

Cechy dobrej farby do kostki brukowej

Na rynku spotkać można wiele farb do malowania kostki brukowej, jednak nie wszystkie z nich są warte uwagi. Dobry preparat powinien idealnie wyrównywać podłoże, co przekłada się na estetyczny wygląd i bezpieczeństwo użytkowania oraz chronić kostkę przed działaniem promieniowania UV – tylko wtedy osiągniemy długotrwały efekt i ochronimy kolor naszego podjazdu przed blaknięciem. Dodatkowo specjalistyczna farba to taka, która wnika w głąb bruku i podkreśla naturalną strukturę betonu. Jej zadaniem jest również zatrzymywanie minerałów w kostce brukowej, ponieważ ma to wpływ na długą żywotność materiału. Doskonale sprawdzą się tutaj farby marki BEKERFARB. Ich ogromną zaletą jest to, iż mogą być użyte do renowacji nawet bardzo zniszczonych ścieżek czy podjazdów.

Malowanie kostki brukowej krok po kroku

Zanim rozpoczniesz pracę przygotuj: farbę do malowania kotki brukowej, tackę, węża ogrodowego, szczotkę, wałek malarski z przedłużką oraz duże pędzle. Następnie:
• Zamieć, a potem oczyść powierzchnię wodą za pomocą węża ogrodowego i poczekaj aż wyschnie; możesz również użyć specjalnego preparatu do czyszczenia kostki brukowej;
• Wylej farbę na tackę i używając wałka, zacznij rozprowadzać ją od najdalszego zakątka malowanej powierzchni i zmierzaj w przeciwną stronę;
• Odczekaj aż farba wyschnie, a następnie pędzlem uzupełnij ewentualne luki powstałe wokół krawędzi. Jeżeli konieczne jest naniesienie więcej niż jednej warstwy, zrób to dopiero wtedy, kiedy poprzednia będzie całkowicie sucha. Po około 3-4 godzinach Twój podjazd lub ścieżka będą gotowe do użytkowania.