Agregaty malarskie – wszystko co musisz wiedzieć

Niezależnie od tego, czy jesteś fachowcem, szukającym niezawodnego narzędzia malarskiego do codziennych wyzwań, czy prywatnym majsterkowiczem, który chce odświeżyć wygląd domu lub mieszkania, agregat malarski będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest i jak działa agregat malarski?

Agregat malarski to nic innego, jak praktyczne i wygodne urządzenie umożliwiające aplikację farby w sposób bezdotykowy z malowaną powierzchnią. W praktyce urządzenie to ma na celu usprawnić proces malowania danej powierzchni eliminując konieczność stosowania wałków, pędzli, kuwet i innych narzędzi. Malowanie agregatem znacznie przyspiesza pracę, zmniejsza użycie farby oraz poprawia estetykę wykończenia powłoki.

Wbrew pozorom budowa agregatu nie jest bardzo skomplikowana, składa się on przede wszystkim z silnika i pompy, zamontowanych na wspólnej ramie oraz przewodu i dyszy umożliwiającej nakładanie farby na malowaną powierzchnię.

Możemy wyróżnić trzy podstawowe metody natrysku agregatem malarskim, jest to: natrysk hydrodynamiczny (airless), powietrzny niskociśnieniowy oraz pneumatyczny. Natrysk hydrodynamiczny jest najbardziej powszechny i uniwersalny. Pozwala na aplikację farby rozpylając jej cząsteczki bez użycia powietrza, co zapewnia najszybszą pracę i najlepsze krycie.

Zalety stosowania agregatu malarskiego

Korzystanie z agregatów malarskich wiąże się z wieloma korzyściami, najważniejsze z nich to:

  • Dokładność – pozwalają równomiernie i starannie pokryć każdą powierzchnię, nawet w wymagających i trudno dostępnych miejscach jak sufity i narożniki;
  • Wygoda – jest rozwiązaniem wygodniejszym niż tradycyjne malowanie wałkiem, zmniejsza włożony w pracę wysiłek i znacznie skraca czas malowania;
  • Szybkość i wydajność – agregat pozwala w stosunkowo krótkim czasie pokryć duże powierzchnie, czego nie osiągnie się przy malowaniu tradycyjnym wałkiem czy pędzlem;
  • Oszczędność – dzięki agregatowi malarskiemu często wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy, aby osiągnąć pożądany efekt, co pozwala zaoszczędzić materiał a co za tym idzie pieniądze.
jakie sa rodzaje agregatow malarskich Agregaty malarskie - wszystko co musisz wiedzieć

Jakie są rodzaje agregatów malarskich?

Na rynku spotkać można wiele różnych modeli agregatów malarskich, o szerokich zastosowaniach. Wybór konkretnego agregatu zależy od wielu czynników, na przykład, czy ma to być narzędzie do codziennej eksploatacji, czy też sporadycznego użytku domowego. To jaki agregat wybierzesz, zależy również od materiału, którym będziesz pokrywać wybraną powierzchnię.

Agregaty malarskie mogą różnić się znacznie wielkością oraz budową. Maszyny do użytku w budownictwie dzieli się głównie ze względu na rodzaj zasilania oraz napędu.

O ile rodzaj zasilania nie jest kwestią problematyczną – agregaty dzielą się na elektryczne i spalinowe, to częstym pytaniem jest podział ze względu na metodę podawania farby – rodzaj napędu, który predysponuje je do innych zadań.

Agregaty malarskie tłokowe – cechują się dużą wydajnością oraz sprawnością pompy. Duża siła ssąca oraz konstrukcja tłoka pozwala pracować urządzeniu z wieloma rodzajami materiałów jak; farby antykorozyjne lub przeciwpożarowe czy szpachle. Pompy w tego rodzaju agregatach są energooszczędne i pracują wyłącznie wtedy, gdy wartość ciśnienia w układzie spadnie poniżej określonego poziomu.

Agregaty malarskie membranowe – są to konstrukcyjnie prostsze i przeważnie tańsze urządzenia o nieskomplikowanej budowie. Zazwyczaj agregaty te mają stosunkowo niewielką wagę i rozmiar a ich wydajność jest ograniczona przez co można wykorzystywać je tylko do malowania z użyciem lekkich farb. Pompy w agregatach membranowych z uwagi na swoją konstrukcję, pracują bez przerwy – nawet gdy ciśnienie w całym układzie jest na właściwym poziomie. Przekłada się to na wyższą konstrukcję energii elektrycznej.

wybor agregatu malarskiego krok po kroku Agregaty malarskie - wszystko co musisz wiedzieć

Wybór agregatu krok po kroku

Pierwsze pytania, które należy sobie postawić to: jakie powierzchnie będziemy malować, w jakich ilościach oraz jakimi farbami? Jest to niezbędny wyznacznik determinujący rozmiar urządzania oraz zakres niezbędnych akcesoriów takich jak filtry, dysze, przedłużki, węże.

Krok 1. Na początku określ wielkość powierzchni wykonanych już zleceń lub tych do których się przymierzasz.

Krok 2. W kolejnym kroku zajrzyj do kart technicznych farb, którymi pracowałeś lub będziesz pracować. Nie każda farba musi nadawać się do natrysku bezpowietrznego, natomiast w zdecydowanej w większości przypadków, producent w kartach technicznych umieszcza informacje odnośnie natrysku hydrodynamicznego, w którym powinien być wskazany rozmiar dyszy oraz zakres ciśnienia.

Krok 3. Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru agregatu? W zasadzie najistotniejszym parametrem jest maksymalny rozmiar dyszy. Cała reszta jest na dobrą sprawę wykładnią tego parametru. I tak np. Jeśli na twojej liście pojawiły się dysze o max. rozmiarze 0,019” lub 0,021”, szukaj urządzania z lekkim zapasem. W tym przypadku odpowiednie będzie urządzenie, które jest w stanie obsłużyć dysze 0,025” lub 0,029”. W skrócie – większe urządzanie daje możliwość pracy z trudniejszymi farbami (mocniej wypełnionymi lub o dużej lepkości). Natomiast nie ma co przesadzać, z przewymiarowaniem urządzenia.

Krok 4. Gdy już mamy określony maksymalny rozmiar dyszy, dla danego urządzenia sprawdzamy jego wydajność czyli maksymalny przepływ materiału na minutę – np. 2,5l/min. Po tym parametrze lub w jego obrębie np. od 2,4 do 3l/min szukaj urządzenia. Załóżmy, że wytypowaliśmy listę paru urządzań, które przykuły naszą uwagę.

Jak rozpoznać, który agregat będzie dla Ciebie odpowiedni?

Porównaj budowę pod kątem demontażu np. pompy, sprawdź również dostępność części zamiennych, rodzaj pomiary ciśnienia (manometr czy elektroniczny) . Kolejna sprawa to silnik szczotkowy lub bezszczotkowy. Mała podpowiedź – rodzaj pomiaru ciśnienia oraz rodzaj silnika zawszę idą w parze. Silnik bezszczotkowy – będzie sterowany elektronicznie, a ustawianie i pomiar ciśnienia będzie automatyczny (za pomocą potencjometru). Takie rozwiązanie uważane jest za bezobsługowe. Nie ma tutaj konieczności wymiany szczotek silnika, których wymiana przewidziana jest na 1500rbg. Dodatkowo agregaty z silnikiem szczotkowych w teorii nie można stosować do farb, które zawierają rozpuszczalniki.

Czy to musi oznaczać, że agregaty szczotkowe są gorszymi urządzeniami?

Nie, w cale tak być nie musi. Poza koniecznością wymiany szczotek co jakiś czas, ich budowa w obrębie części wykonawczej nie musi się znacznie różnic od bezszczotkowych. Często podzespoły pomiędzy modelami są wspólne. Różnica może, lecz nie musi być odczuwalna podczas malowania. Jeśli urządzenie pracuje na górnej granicy swojej wydajności (co jest zdarzą bardzo rzadko), mogą, lecz nie muszą być wyczuwalne spadki ciśnienia. Histereza pracy względem nastawionego ciśnienia może być większa w stosunku do sterowania elektronicznego (silnika bezszczotkowego).

A więc?

Jeśli malujesz dla siebie, a farby których będziesz używać nie będą wymagające jeśli chodzi o gęstość, możesz wybrać agregat mniejszy lub średnich rozmiarów np. AMBF-2.20 lub AMBF-2.28

Jeśli planujesz używać maszyny do celów zarobkowych na farbach bez specjalnych dużych wymagań sięgnij po urządzenia półprofesjonalne z tendencją na profesjonalne np. AMBF-45 lub AMBF-41L

Jeśli będziesz malować lub już malujesz w bardzo dużych ilościach sięgnij po urządzenie w pełni profesjonalne z elektroniczną regulacją np. AMBF-51L

Zawsze sprawdź, jakie wymagania odnośnie natrysku hydrodynamiczne zawarte są w kartach technicznych producenta farby. Może okazać się, ze np. chcesz pomalować elewację a najtańsze urządzenie nie podoła temu zadaniu. Zawsze wybieraj urządzenie z lekkim zapasem i upewnij się, czy do danej maszyny występują części zamienne.

Agregaty malarskie zakupione w sklepie BEKERFARB objęte są dwuletnią gwarancję w przypadku uszkodzenia niewynikającego ze złego użytkowania sprzętu. Przeprowadzamy również okresowe przeglądy, podczas których sprawdzamy zużywalne elementy maszyn przed każdym dłuższym okresem ich wzmożonego użytkowania. Naprawa urządzeń w naszym serwisie nie wymaga od nas czasochłonnego sprowadzania części z zagranicy. Posiadamy rozbudowany magazyn części zamiennych, dzięki czemu możemy bezzwłocznie wymienić uszkodzony element maszyny.

dobor odpowiedniej dyszy Agregaty malarskie - wszystko co musisz wiedzieć

Dobór odpowiedniej dyszy

Dysze dobieramy pod rodzaj malowanej powierzchni oraz farby, którą będziemy stosować. Znakowane są 3 cyframi. Z czego ta pierwsza oznacza kąt natrysku. Np. 2xx oznacza 20°, a 5xx – 50°. Im większy kąt, tym szerszy strumień farby. I tak dla powierzchni płaskich takich jak ściany, stosujemy najczęściej 5xx lub nawet 6xx co przekłada się na 25-30cm szerokości pasma malowanej powierzchni.

Dyszę o małym kącie natrysku będziemy stosować np. do malowania wąskich powierzchni takich jak np. deska ogrodzenia, balustrady, czy też konstrukcje stalowe itp.

Kolejne dwie cyfry oznaczają rozmiar dyszy wyrażony w tysięcznych cala. I tak np. dysza 517 oznacza kąt rozwarcia 50°  oraz rozmiar dyszy 0,017 cala. W kartach technicznych farb, często cale występują zamiennie w milimetrach.

Przyjmuje się podział:

  • 0,009 do 0,013 – farby poliuretanowe, chlorokauczukowe i poliwinylowe,
  • 0,011 do 0,015 – farby olejne,
  • 0,015 do 0,017 – farby akrylowe,
  • 0,013 do 0,021 – farby lateksowe,
  • 0,025 – farby epoksydowe,
  • 0,035 – gładzie/szpachle

Zastosowanie niewłaściwych dysz ma bezpośredni wpływ na wydajność pompy. Zbyt mała średnica dyszy sprawia, że pompa nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia i farba zostanie nierówno rozprowadzona.

jak malowac agregatem malarskim Agregaty malarskie - wszystko co musisz wiedzieć

Jak malować agregatem malarskim?

Przed przystąpieniem do malowania należy najpierw odpowiednio powierzchnię, ważne jest również zabezpieczenie powierzchni niepokrywanej farbą. Podczas tego etapu przyda się folia zabezpieczająca oraz taśma malarska.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie farby oraz agregatu do malowania. Farba powinna być dobrze wymieszana – ręcznie lub z użyciem mieszadła, uważając aby farba się nie napowietrzyła.

Przed przystąpieniem do samego malowania oprócz zabezpieczenia powierzchni warto pamiętać o ubiorze ochronnym (maska na nos i usta) lub zabezpieczeniu alpinistycznym łącznie z kaskiem jeśli malujemy powierzchnie dachu.

Jeśli wybraliśmy już dyszę do naszej farby, następnym krokiem jest dobór odpowiedniego ciśnienia. Można próbować wystartować z dolnej wartości ciśnienia sugerowanej w karcie technicznej produktu.

Podczas malowania pamiętajmy o otrzymaniu odległość ok. 25-30cm od malowanej powierzchni. Pistolet należy trzymać prostopadle do malowanej powierzchni.

czyszczenie i konserwacja agregatu malarskiego Agregaty malarskie - wszystko co musisz wiedzieć

Czyszczenie i konserwacja agregatu malarskiego

Czyszczenie i konserwacja są kluczem niezawodności agregatu malarskiego. Po zakończonym malowaniu urządzenie należy dokładnie przepłukać by uniknąć zaschnięcia farby, która mogłaby ograniczyć funkcjonowanie lub zniszczyć agregat.

Dla farb wodnych sięgamy po czystą wodę (tylko zimną), dla rozpuszczalnikowych po odpowiedni rozpuszczalnik (ten sam, który zawarty jest w farbie). Szczególną uwagę należy poświęcić czyszcząc pistoletu malarskiego oraz jego dyszę.

W przypadku gdy nie będziemy używać agregatu przez dłuższy okres czasu, warto go odpowiednio zakonserwować, czyszcząc dokładnie układ pompy i pozostałe elementy oraz zaciągnąć urządzenie dedykowanym płynem do konserwacji. Płyn ten przesmaruje nam pompę, zapobiegnie korozji cylindra i tłoka, oraz jest odporny na zamarzanie (bardzo ważne w okresie zimowym, gdy urządzenie trzymamy np. w nieogrzewanym garażu lub aucie).

agregaty malarskie smart control Agregaty malarskie - wszystko co musisz wiedzieć

Co wyróżnia oferowane przez nas agregaty malarskie Bekerfarb?

Dostępne w naszej ofercie agregaty malarskie to nowoczesne urządzenia o wytrzymałej konstrukcji i długiej żywotności zarówno do celów hobbystycznych jak i profesjonalnych.

Wszystkie oferowane przez nas agregaty cechują się szczególnie:

  • Niezawodną konstrukcja i łatwością serwisowania;
  • Doskonałym stosunkiem jakości do ceny;
  • Systemem SmartControl – inteligentną regulacją ciśnienia pracy;

Dodatkowo oferujemy:

  • Dwuletnią gwarancję, serwis i magazyn części zamiennych;
  • Możliwość wypożyczenia i przetestowania sprzętu.
Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.