Kiedy warto zaimpregnować kostkę brukową?

Kostkę brukową zaimpregnować warto jest zawsze, nawet gdy jest ona nowa. W zależności od indywidulanych wymagań należy odpowiedzieć sobie jedynie na pytanie na jakim sposobie impregnacji nam zależy. Do wyboru mamy trzy opcje, pierwszą z nich jest impregnacja bezbarwna, nadająca jedynie walory ochronne naszej powierzchni. Drugim rozwiązaniem jest impregnacja bezbarwna dająca wizualny efekt mokrej kostki, trzecim a zarazem ostatnim sposobem jest impregnacja barwiąca, która poza nadaniem powierzchni walorów ochronnych jest w stanie również zmienić barwę podłoża. Na początku warto jednak przybliżyć czym w ogóle jest impregnat.

Czym jest impregnat?

Impregnat jest to środek chemiczny służący do nasycania tkanin, papieru, drewna a w naszym przypadku kostki betonowej w celu nadania im odpowiednich cech i właściwości takich jak:

  • ograniczenie nasiąkliwości materiału,
  • hydrofobowość,
  • zabezpieczenie materiału przed szkodliwym działaniem wody,
  • spowolnienie procesów erozji,
  • wzmocnienie mechaniczne powierzchni,
  • ochrona powierzchni przed rozwojem mikroorganizmów,
  • poprawa właściwości wizualnych powierzchni.

Jak powstaje warstwa ochronna?

Impregnat sporządza się w postaci roztworów w rozpuszczalnikach organicznych lub emulsji wodnych. Po nałożeniu impregnatu na daną powierzchnię nośnik odparowuje a pozostałe elementy z których powstaje impregnat pozostają na powierzchni. W odróżnieniu od często stosowanej impregnacji olejem jadalnym, efekt jest długotrwały a nie chwilowy i przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymuje się ponad 15 lat. Zaimpregnowana powierzchnia nabiera odpowiednich właściwości już po kilku godzinach od aplikacji. Po około czterech godzinach w odpowiednich warunkach powierzchnia nadaje się do ruchu pieszego, natomiast po pełnej dobie od aplikacji do ruchu kołowego.

jaki impregnat do kostki brukowej wybrac Kiedy warto zaimpregnować kostkę brukową?

Który impregnat wybrać?

Jeżeli nie jesteś zainteresowany zmianą koloru swojej kostki, do wyboru mamy wcześniej wspomniane dwa rozwiązania bezbarwne. PAD-FLEGEN jest to impregnat akrylowo-silikonowy w układzie wodnym, który stworzy powłokę ochronną oraz podkreśli kolor Twojej kostki brukowej. Drugim rozwiązaniem jest impregnacja z efektem mokrej kostki przy użyciu PAD-FLEGEN Super, jest to produkt rozpuszczalnikowy o silnym zapachu, lecz w jego przypadku jesteśmy w stanie wydobyć większą głębię koloru z powierzchni. Należy podkreślić, że aby impregnacja z efektem mokrej kostki byłą skuteczna, powierzchnia na którą aplikujemy produkt musi posiadać znamiona barwienia. Trzecią opcją, jeżeli są Państwo zainteresowani zmianą barwy swojej kostki brukowej jest produkt PAD-FLEGEN Intenso. Przy zachowaniu pełnej ochrony za pomocą tego produktu jesteś w stanie zmienić kolor powierzchni, należy jednak pamiętać, że aby impregnacja barwiąca była skuteczna Twoja kostka musi wykazywać się dużą nasiąkliwością podłoża, aby sprawdzić czy tak jest wystarczy wykonać prosty test. Należy rozlać niewielką ilość wody na kostce brukowej, jeżeli ciecz wsiąknie w kostkę nie tworząc na jej powierzchni “stojących” kropli, wtedy masz pewność, że Twoja kostka brukowa nadaje się do impregnacji barwiącej. Reasumując, dobór impregnatu jest kwestią indywidualnych upodobań. Na przestrzeni ostatnich lat najczęściej wybieraną formą jest impregnacja nadająca efekt mokrej kostki. 

Jakie impregnaty dostępne są w naszej ofercie?

Technologie impregnacji kostki brukowej BEKERFARB podzielone zostały na trzy segmenty, każdy z nich charakteryzuje się indywidulnymi cechami jeżeli chodzi o efekty wizualne. Wszystkie natomiast tworzą powłokę ochronną, nadającą kostce wyżej wymienione właściowości.

  • impregnację bezbarwną, która podkreśla aktualny kolor kostki brukowej nadając przy tym wszystkich wymienionych powyżej właściwości dla powierzchni na której aplikowany jest produkt PAD-FLEGEN,
  • impregnację bezbarwną z efektem mokrej kostki, która poza warstwą ochronną, sprawia wrażenie, że powierzchnia na której zastosowany został produkt PAD-FLEGEN Super jest nasiąknięta wodą,
  • impregnacja barwiąca, zmieniająca kolor powierzchni na której aplikowany jest produkt PAD-FLEGEN Intenso, najczęściej stosowany na szarej kostce, potocznie też nazywany malowaniem kostki.

Dobór produktu zależy od Państwa potrzeb, w razie jakichkolwiek niejasności prosimy o kontakt z naszą firmą. Poszczególne prezentacje oraz szczegółowe omówienie wszystkich wyżej wymienionych produktów znajdą Państwo w filmach na naszym kanale na platformie streamingowej YouTube.

impregnaty do kostki brukowej bekerfarb Kiedy warto zaimpregnować kostkę brukową?
Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.