Jak i czym pomalować dach z blachy?

Dach z blachy to szczególny rodzaj pokrycia, który przede wszystkim jest narażony na działanie czynników atmosferycznych typu deszcz czy mróz, a jego największym wrogiem jest rdza. Nawet najlepiej zabezpieczona powłoka z biegiem lat może zacząć się łuszczyć i kruszyć, co jest podstawą do niezwłocznej renowacji blachy. Jeśli zbagatelizujemy problem i nie pomalujemy blachy w odpowiednim momencie, w niedalekiej przyszłości, może się okazać, że dach całkowicie zardzewiał i trzeba go wymienić.

Czym charakteryzuje się dach z blachy?

Najbardziej popularnym pokryciem dachowym jest blachodachówka. Cechuje ją stosunkowo niski koszt i łatwość montażu. Dodatkowo można spotkać ją w różnych wersjach kolorystycznych. Jej zaletą jest również niewielka waga. Nieco grubsza jest za to blacha trapezowa. Dach wykonany z tego materiału jest bardziej odporny na działanie czynników atmosferycznych, ale za to nieco droższy. Obydwa rodzaje pokryć są jednak w równym stopniu narażone na działanie deszczu, wahań temperatur, promieni UV oraz zmiennych warunków atmosferycznych. Wymagają więc specjalnego traktowania. Jeśli zaczynają blaknąć lub lekko się łuszczyć, można je odnowić przez pokrycie odpowiednią farbą, dostępną w naszej ofercie

Wybieramy farbę do blachodachówki

Wybierając farbę do malowania dachu z blachodachówki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Przede wszystkim preparat musi być odpory na warunki zewnętrzne. Profesjonalna farba na ocynk typu BEKERFARB to taka, która poradzi sobie z deszczem, śniegiem i gradem, a różnica temperatur nie uszkodzi jej powłoki. Dzięki temu dach będzie odizolowany nie tylko od szkodliwych warunków atmosferycznych, ale również i przemysłowych. Dobra farba na dach z blachy powinna również cechować się odpornością na promieniowanie UV, ponieważ jest to czynnik, który występuje przez cały rok. Specjalistyczna farba, która jest na niego odporna, chroni dach przed popękaniem, kredowaniem i miejscowymi przebarwieniami. Ponieważ blachodachówka „pracuje” podczas zmiany temperatur, farba powinna „podążać” za jej ruchami, aby powłoka nie pękała. Musi więc odznaczać się wysoką elastycznością. 

Dlaczego blachodachówka blaknie?

Powodów blaknięcia koloru porycia z blachodachówki jest kilka. Przede wszystkim chodzi tu o działanie czynników atmosferycznych typu zmiany temperatury, intensywne opadu deszczu i śniegu oraz promieniowanie UV. Blachodachówka ma również to do siebie, że pod wpływem temperatury wydłuża się i kurczy, wskutek czego na jej powierzchni z biegiem lat powstają drobne pęknięcia, które z potem mogą korodować. Na szczęście wysokiej jakości farba do blachy może sobie z tym poradzić i przywrócić dawną świetność Twojego dachu. 

Rady i wskazówki

Malowanie blachodachówki powinno odbywać się w konkretnych warunkach pogodowych. Ma to duży wpływ zarówno na samą aplikację, jak i na zachowywanie się powłoki w przyszłości. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest:
• minimalna temperatura podczas malowania – nie niższa niż 8 stopni Celsjusza;
• maksymalna temperatura podłoża – nie powinna przekraczać 55 stopni Celsjusza;
• unikanie malowania w pełnym słońcu – farba schnie wtedy zbyt szybko, a jej powłoka może się skruszyć;
• pora malowania – nie zaleca się aplikacji wcześnie rano i późno wieczorem, ponieważ istnieje ryzyko, że farba spłynie;
• opady deszczu i wilgotność powietrza – nie zaleca się aplikacji, jeśli występują lub mogą się pojawić opady albo gdy jest bardzo duża wilgotność.. Zapewniamy, że farby dachowe dostępne w naszym sklepie z całą pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Są uniwersalne i możesz nimi pokrywać różnego rodzaju podłoża. Dobrze znoszą nawet aplikację na skorodowane i ręcznie oczyszczone elementy. Dzięki swoim praktycznym właściwościom, każdy odnowiony z ich pomocą dach będzie wyglądał jak nowy, a ów efekt utrzyma się przez długie lata.

Malowanie blachodachówki

Przed przystąpieniem do malowania należy zadbać o to, aby dach był odtłuszczony i wolny od pyłu. Na jego powierzchni nie mogą się również znajdować luźne elementy takie, jak odpryskujące powłoki malarskie czy rdza. W tym celu najlepiej spłukać go wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Gdy dach wyschnie, można rozpocząć aplikację, zaczynając od farby podkładowej, która nawiązuje wysoką przyczepność z podłożem, gwarantując wieloletnią trwałość pokrycia. Po pełnym zahartowaniu staje się ona w pełni elastyczna i skutecznie zapobiega przed pękaniem i łuszczeniem się powłoki. Kolejnym krokiem jest nałożenie farby nawierzchniowej, która w naszym asortymencie jest dostępna zarówno w półmacie, jak i połysku. Obydwie wersje mają mocne właściwości kryjące, co gwarantuje trwały, intensywny kolor. Dodatkowo farba na dach z blachy od BEKERFARB tworzy gładką powłokę, która skutecznie odbija promienie UV i jest w stanie zredukować nagrzewanie się dachu nawet o 30%. Pamiętaj, aby przed malowaniem, zabezpieczyć okna i kominy. Do aplikacji farby warto użyć specjalistycznego narzędzia, jakim jest agregat do malowania natryskowego. Możesz wypożyczyć go od nas. Zapewniamy, że znacząco przyspieszy i ułatwi pracę, a także pozwoli Ci dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.