Malowanie dachu z blachy ocynkowanej

Dlaczego warto malować dach z blachy ocynkwanej?

Blacha ocynkowana była kiedyś jednym z najczęściej stosowanych pokryć dachowych. Do teraz zachowało się bardzo wiele z tych dachów, z powodu wysokiej jakości blachy stosowanej w tamtych czasach. Takiego dachu z pewnością nie warto zrywać i kłaść nowego, chyba że naprawdę jest nie do odratowania i gołym okiem widać w nim dziury. W innym przypadku, lepiej jest taki dach odmalować, zamiast wydawać dużo więcej pieniędzy na nowy. Aktualnie, dachy z blachy ocynkowanej, są często stosowane na pokrycie dachowe magazynów, hal produkcyjnych, kościołów, budynków gospodarczych, schronisk górskich i różnego rodzaju nowoczesnego budownictwa. Świeżo położoną blachę, najczęściej maluje się od razu po położeniu, aby jak najszybciej zabezpieczyć ją przed czynnikami atmosferycznymi.

Ponadto, pomalowana blacha, wygląda zdecydowanie lepiej niż niepomalowana, chyba że od początku taki jest projekt architekta jak np. w przypadku Starego Browaru w Poznaniu, gdzie królują surowe cegły i goła stal. Oprócz względów wizerunkowych, blachę ocynk malujemy przede wszystkim po to, aby uchronić go przed korozją. Dobra farba, czyli taka jak farba do blachy BEKERFARB, jest w stanie zabezpieczyć dach przed rdzą na wiele lat. Ponadto, malowanie blaszanego dachu, potrafi zmniejszyć nagrzewanie się pomieszczeń na poddaszu – lub też całego budynku, jeśli mówimy o hali – nawet o 30%, co z pewnością jest dużą zaletą, patrząc na to, że blacha niezwykle mocno absorbuje i oddaje ciepło.

Przygotowanie dachu z blachy ocynkowanej

Jeśli malujemy nowy dach, to jedyne co musimy zrobić przed nałożeniem farby, to usunąć z powierzchni blachy zanieczyszczenia, które mogły na niej osiąść. Nawet jeśli blacha została położona dzień wcześniej, to mogą się na niej znaleźć ptasie odchody, pyłki drzew, sadza z komina, substancje chemiczne z atmosfery lub zwykły kurz. Aby usunąć ten brud a zarazem odtłuścić powierzchnię dachu, najlepiej jest użyć myjki ciśnieniowej z dyszą rotacyjną. Powierzchnię dachu czyścimy pod ciśnieniem min. 300 barów z użyciem detergentu rozpuszczającego tłuszcz. Jeśli nie możemy skorzystać z myjki, to równie dobrą metodą, choć nieco bardziej pracochłonną, będzie wyszorowanie dachu szczotką o mocnym włosiu, najlepiej na długim kiju dla naszej wygody. Na koniec, należy dach spłukać czystą wodą i dopiero po wyschnięciu można przystąpić do malowania.

W przypadku odmalowywania dachu, najpierw musimy rozsądzić, czy zostawiamy starą powłokę farby czy też nie. Malować na starą farbę, możemy tylko wtedy, gdy cała jej powierzchnia mocno przylega do blachy. Dobrym sposobem, aby to sprawdzić jest podważanie starej powłoki szpachtułką lub próba oderwania powłoki przy pomocy mocnej taśmy klejącej. Jeśli stara farba nie trzyma się wszędzie blachy, to usuwamy ją w ten sam sposób jak zanieczyszczenia na nowym dachu. Jeśli nie możemy skorzystać z myjki, to użyjmy drucianej szczotki na kiju lub szlifierki ze stalową szczotką, a tam gdzie nie możemy dojść, gruboziarnistego papieru ściernego. Na koniec, usuwamy z dachu pozostałe zanieczyszczenia i odtłuszczamy go, tak samo jak opisywaliśmy to przy malowaniu nowego dachu, czyli myjką lub szczotką.

W jakich warunkach i jak aplikować farbę?

Sugestie, co do warunków aplikacji, które podajemy, dotyczą wyłącznie naszych farb do blachy ocynkowanej BEKERFARB. Nie ręczymy za to, że będę one odpowiednie do farb innego producenta. Poniżej podajemy wytyczne:
• temperatura aplikacji: od 10oC do 30oC
• należy zwrócić szczególną uwagę na stopień nasłonecznienia, aby powierzchnia nie była zbyt gorąca ani zbyt zimna
• czas schnięcia: od 2 do 4 godzin w temp. 20oC (przy niskiej temp. i wysokiej wilgotności powietrza okres schnięcia może się wydłużyć nawet do doby)
• wydajność farby będzie zależeć od tego, czy jest to blacha trapezowa, falista, prosta czy blachodachówka
• zalecamy jednokrotną aplikację farby o grubości powłoki 100-165 µm (zarówno jeśli chodzi o farbę podkładową jak i nawierzchniową)
• należy unikać malowania wcześnie rano oraz późno wieczorem, ze względu na wysoką w tym momencie wilgotność powietrza, która może rozwodnić nałożoną farbę
• nie malować, gdy w ciągu kolejnych 7 dni temp. może spaść poniżej 0oC

Aplikacja farby na dach nie należy do trudnych, o ile mamy odpowiedni sprzęt. W przypadku malowania dachów o spadzie większym niż 30o, powinno się malować będąc przypiętym na uprzęży. Malując bez zabezpieczenia, ryzykujemy własne zdrowie i życie, dlatego zdecydowanie odradzamy samodzielne malowanie bez odpowiedniego przygotowania. Farbę nanosimy na dach za pomocą wałka malarskiego lub pędzla, a najlepiej za pomocą bezpowietrznego natrysku, czyli tzw. agregatu malarskiego. Malując agregatem, mamy największą pewność, że farba będzie naniesiona równomiernie, a praca pójdzie szybko. Tam, gdzie nie możemy użyć agregatu ze względu np. na możliwość pobrudzenia ścian, komina czy belek, używamy pędzla, pamiętając, aby nałożyć możliwie równą powłokę.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.