Tradycyjna papa, której dawniej używano do pokryć dachowych, jest produkowana z tektury nasączonej masą asfaltową lub smołową. To tani jednak niezbyt trwały materiał. Kiedyś bardzo często stosowany na wielu budynkach, dziś jest wykorzystywany głównie na dachach płaskich. Nowoczesna papa jest produkowana w podobny sposób, tyle że z większą zawartością masy asfaltowej i na osnowie poliestrowej lub szklanej. Taka papa jest wytrzymała i może posłużyć przez wiele lat, dlatego malowanie papy i gontu to opłacalny proces, gdy dach przestaje wyglądać tak, jak byśmy chcieli. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Gont bitumiczny – właściwości
W porównaniu z dachówką betonową lub ceramiczną gont bitumiczny wyróżnia się niewielkim ciężarem. Mimo to cechuje go duża wytrzymałość, dzięki czemu dobrze chroni dach. Nie jest wymagający pod względem możliwości zastosowania w poszczególnych konstrukcjach. Elementy mogą mieć mniejsze przekroje niż ma to miejsce w przypadku cięższych pokryć. Gont wykazuje też dużą elastyczność i wytrzymałość w kontakcie ze związkami chemicznymi. Jest wyjątkowo odporny na procesy starzenia, działanie promieni ultrafioletowych i kruszenie się powłoki. Ma specyficzną fakturą i chropowatą powierzchnią, jednak w tym właśnie tkwi jego cały urok. Niestety papa jest mocno narażona na powstawanie bakterii i zielenienie oraz jak każdy materiał z biegiem lat przestaje prezentować się tak dobrze. Na szczęście odpowiednia farba do gontu bitumicznego marki BEKERFARB jest w stanie załatwić ten problem.
Farba do papy – jaką wybrać?
Choć niektórzy uważają, że nie ma sensu malować dachu z papy, bo tego rodzaju dachówka nie musi “wyglądać”, jesteśmy zdania, że warto jednak to robić. Chyba nikt nie chce, żeby jego dom tracił na atrakcyjności przez brzydki dach. Papa czy nie, jeśli będzie popękana albo z licznymi przebarwieniami, nawet najpiękniejsza elewacja i kwiecisty ogród nie zatrą mało estetycznego wrażenia. Odpowiednia farba do papy i trochę chęci potrafią zdziałać cuda. W przypadku gontu zalecamy jednokrotną aplikację farbą podkładową dla lepszej przyczepności i ochrony papy, a następnie jednokrotną aplikację farbą nawierzchniową dla utrwalenia efektu. Pamiętaj takżę, że farbę do gontu bitumicznego nakłada się wałkiem, pędzlem lub pistoletem malarskim.
Wybieramy farbę bazową
Farba podkładowa ma na celu “przygotować grunt” dla farby nawierzchniowej. Jak już mówiliśmy, wystarczy jej jednokrotna aplikacja. Po wyschnięciu tworzy matową powłokę, która ma silne właściwości kryjące oraz jest wysoce elastyczna, przez co pracuje razem z podłożem i zapobiega pękaniu oraz łuszczeniu się dachówki. Dodatkowo dzięki zawartym w składzie środkom bakteriobójczym, zapobiega powstawaniu zjawiska zielenienia dachu, a do tego odznacza się wysoką przyczepnością, co sprawia, że kolejna warstwa trzyma się jeszcze lepiej. W połączeniu z farbą nawierzchniową pozwala uzyskać najlepsze efekty zarówno wizualne, jak i zabezpieczające.
Nawierzchniowa farba do papy
Farba nawierzchniowa wyróżnia się długą żywotnością koloru, elastycznością po wyschnięciu oraz ochroną dachu przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki właściwościom odbijającym promieniowanie UV, papa nie blaknie, a co za tym idzie cały czas prezentuje się estetycznie. Z kolei elastyczność utworzonej powłoki sprawia, że powierzchnia dachu nie pęka, a farba się nie łuszczy. Zapobiega to poważniejszym uszkodzeniom, a w konsekwencji chroni przed rychłą i kosztowną wymianą całego pokrycia dachowego.
Zanim pomalujesz dach
Skoro farba do papy wybrana możesz przystąpić do malowania. Zanim jednak zaczniesz, pamiętaj, że najpierw musisz dokładnie oczyścić powierzchnię dachu z zanieczyszczeń oraz luźnych elementów starej powłoki. Aby to zrobić szybko i sprawnie, najlepiej jest użyć środka czyszczącego Dach-Sauber oraz myjki ciśnieniowej i dokładnie spłukać dach wodą pod ciśnieniem wysokim ciśnieniem. Gdy to zrobisz, odczekaj aż dach wyschnie i dopiero wtedy możesz przystąpić do nakładania farby bazowej. Umycie dachu to istotna czynność. Nałożenie farby na mech albo popękaną powłokę nie załatwi problemu, a w dodatku preparat nie będzie się trzymał. Bez oczyszczenia i przygotowania powierzchni do malowania dachówka ma praktycznie zerową przyczepność.
Jak pomalować dach?
Są tacy, co na hasło “malowanie dachu” prawie mdleją. Mamy nadzieję, że do nich nie należysz, zwłaszcza, że to nie jest nic skomplikowanego. Owszem, wymaga czasu i wysiłku, ale każdy jest w stanie to “ogarnąć”. Jeśli już oczyściłeś powierzchnię, zabezpiecz okna, kominy i inne newralgiczne miejsca, które są narażone na działanie farby, choć lepiej zrobić to jeszcze przed myciem dachówki. Teraz możesz przystąpić do malowania. Zacznij od farby podkładowej, a po jej wyschnięciu nałóż farbę nawierzchniową i poczekaj na efekt końcowy, który – jeśli użyłeś preparatów Bekerfarb – z pewnością spełni Twoje oczekiwania.
Jeśli Twoje pokrycie jest z gontu bitumicznego, wiesz już, co i jak zrobić, żeby prezentowało się estetycznie i było ozdobą domu. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest odpowiednia farba i dobre chęci.