Renowacja kostki brukowej krok po kroku

Dlaczego warto odnawiać kostkę brukową?

Kostka brukowa to wdzięczny i popularny materiał wykorzystywany do budowy ścieżek, podjazdów, chodników oraz wielu innych podobnych konstrukcji. Niestety jednak wieloletnia eksploatacja sprawia, że po jakimś czasie jej powierzchnia przestaje wyglądać jak nowa, a zanieczyszczenia wnikają na tyle głęboko, iż stają się widoczne i tworzą nieestetyczne plamy. Na szczęście na rynku dostać można skuteczne i nowoczesne preparaty, które idealnie nadają się do jej renowacji.

Najczęstszymi zanieczyszczeniami kostki są mech, tłuste plamy i resztki farby lub tynku. Na szczęście na wszystko jest sposób. Olej silnikowy lub tłuszcz z grilla najlepiej usunąć za pomocą ciepłej wody z płynem do mycia kostki brukowej. Warto zrobić to od razu, zanim olej wniknie w pory. Usuwanie mchu z kostki to również prosta sprawa. Wystarczy pędzlem lub za pomocą urządzenia do aplikacji natryskowej nanieść na zanieczyszczone miejsca specjalny preparat do usuwania mchu z kostki brukowej i gotowe. Farbę lub tynk natomiast dobrze jest usuwać zanim zaschną, na przykład szpachlą, po czym wyczyścić miejsce strumieniem ciepłej wody. Do uporczywych plam można użyć dodatkowo środka do czyszczenia kostki brukowej. Niezależnie jednak od tego, jakiego zabrudzenia się pozbyłeś, zabieg ten odsłonił pory kostki. Musisz więc ją odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu powierzchnia kostki będzie chroniona między innymi przed powstawaniem zanieczyszczeń w przyszłości.

Impregnat do kostki brukowej

Aby Twój podjazd lub taras znów wyglądał jak nowy, musisz użyć sprawdzonego i skutecznego preparatu do renowacji kostki brukowej. Na rynku spotkać można wiele różnych środków, jednak warto wybrać taki, który na pewno spełni Twoje oczekiwania. Na uwagę zasługuje zwłaszcza linia PAD-FLEGEN marki BEKERFARB. Posiada wszystkie te cechy, które powinien mieć dobry impregnat do kostki brukowej
• właściwie dobrane składniki, które pozwalają na prawidłową renowację;
• ochrona przed czynnikami atmosferycznymi typu deszcz, śnieg czy mróz;
• zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne;
• silnie przylegające cząsteczki, które tworzą zwartą strukturę;
• zabezpieczenie przed powstawaniem zanieczyszczeń biologicznych takich jak mech;
• odbijanie promieni słonecznych, które daje niesamowity efekt wizualny;
• warstwa ochronna, która utrzymuje się przez długi czas;
• estetyczny kolor (w przypadku impregnatów barwiących).

Renowacja kostki brukowej krok po kroku

Przystępując do renowacji kostki brukowej, warto zacząć od dokładnego wyczyszczenia jej powierzchni z zabrudzeń i zanieczyszczeń biologicznych, takich jak plamy oleju czy mech. W tym celu należy dokładnie umyć kostkę. W zależności od rodzaju zabrudzenia, możesz użyć do tego specjalnego środka do czyszczenia kostki brukowej, o czym szerzej pisaliśmy wyżej. Kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego impregnatu, na przykład wspomnianego wcześniej środka firmy BEKERFARB. Jeśli Twój chodnik jest poszarzały i wyblakły, możesz użyć impregnatów barwiących, które nadadzą mu nowy, oryginalny kolor i zabezpieczą powierzchnię przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Podpowiadamy, że nie musisz ograniczać się do szaro-różowego odcienia. Producent BEKERFARB oferuje wiele różnych kolorów do wyboru, dzięki czemu na pewno dopasujesz barwę chodnika lub podjazdu do stylu domu.

Kiedy warto położyć nową kostkę?

Czasem kostka brukowa jest już w tak złym stanie, że renowacja za pomocą specjalnych preparatów nic nie pomoże i jedynym wyjściem jest położenie nowej nawierzchni. Mowa tu o sytuacji, w której albo doszło do zapadnięcia się powierzchni, które jest efektem źle wykonanej podbudowy albo do powstania nieestetycznych wybrzuszeń – konsekwencji użycia cementu lub mieszaniny cementu i piasku zamiast samego piasku w warstwie rozsączającej. Obydwa przypadki oznaczają, że kostka została niewłaściwie położona i pracę trzeba wykonać od nowa.

Korzyści z odnawiania kostki brukowej

Regularne czyszczenie i właściwa impregnacja kostki brukowej zapewnia nie tylko estetyczny wygląd podwórka, ale także bezpieczeństwo domowników. Tłuste plamy, wybrzuszenia czy „dołki” w łatwy sposób mogą przyczynić się do potknięcia lub upadku. Poza tym zapobieganie wystąpieniom zanieczyszczeń takich jak mech w przyszłości, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na ponowne usuwanie zabrudzenia, nie mówiąc już o kładzeniu nowej kostki w przypadku pęknięć czy dziur. Odpowiedni środek do czyszczenia kostki brukowej oraz wysokiej jakości impregnat typu BEKERFARB gwarantują długotrwały efekt i zapewniają skuteczną ochronę ścieżki lub podjazdu zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i uszkodzeniami mechanicznymi. Dzięki nim Twoje podwórko, a co za tym idzie cały dom, już zawsze będzie prezentować się bez zarzutu.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.