Barwienie kostki brukowej – wszystko co musisz wiedzieć

Kostka brukowa to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie układania chodników, podjazdów, placów zabaw czy ścieżek. Jest materiałem ekonomicznym, jednak trzeba pamiętać, że z powodu codziennej eksploatacji wymaga odpowiedniej ochrony i pielęgnacji. Dlaczego? Jej struktura jest porowata, a to oznacza, że łatwo wnikają w nią zabrudzenia. Aby uniknąć nieestetycznych plam oraz zanieczyszczeń biologicznych, takich jak mech czy chwasty, a przy okazji cały czas móc cieszyć się intensywnym kolorem, warto zastosować specjalny impregnat barwiący. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Czym jest impregnacja barwiąca kostki brukowej?

Jak wiadomo, po usunięciu plam i zabrudzeń za pomocą odpowiedniego środka do czyszczenia kostki brukowej, należy ją odpowiednio zaimpregnować, po to, aby zanieczyszczenia nie wnikały w głąb porowatej powierzchni kostki. Zamiast tradycyjnego impregnatu można użyć w tym celu impregnatu barwiącego i dodatkowo odświeżyć kolor ścieżki lub podjazdu. Dzięki niemu faktura kostki nadal pozostanie widoczna, inaczej niż w przypadku zastosowania farby do betonu. Dodatkowo kostka będzie lepiej chroniona i bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz urazy mechaniczne.

Preparaty do impregnacji barwiącej

Na rynku spotkać można wiele różnych środków do impregnacji barwiącej, jednak w przypadku tak dużego przedsięwzięcia, warto wybrać sprawdzone i skuteczne preparaty. Na szczególną uwagę zasługuje linia PAD-FLEGEN marki BEKERFARB. Jej produkty są nowoczesne i w pełni bezpieczne, a regularnie stosowane, wyraźnie wydłużają żywotność bruku, czyniąc go odpornym również na uszkodzenia mechaniczne. Preparaty BEKERFARB jako jedne z nielicznych posiadają wszystkie te cechy, którymi powinien odznaczać się dobry impregnat do kostki brukowej.

Tym, co wyróżnia produkty BEKERFARB, jest:
• estetyczny i wyrazisty kolor;
• właściwie dobrane składniki, które pozwalają na prawidłową renowację;
• ochrona przed czynnikami atmosferycznymi typu deszcz, śnieg czy mróz;
• zwiększenie odporności na uszkodzenia mechaniczne;
• silnie przylegające cząsteczki, które tworzą zwartą strukturę;
• zabezpieczenie przed powstawaniem zanieczyszczeń biologicznych takich jak mech;
• odbijanie promieni słonecznych, które daje niesamowity efekt wizualny;
• warstwa ochronna, która utrzymuje się przez długi czas.

Dlaczego impregnujemy kostkę brukową?

Impregnacja barwiąca służy ochronie i odświeżeniu koloru. Jeśli więc podjazd pod Twoim domem lub ścieżka w ogrodzie straciły dawny blask albo ich kolor przestał Ci się podobać, możesz sięgnąć po impregnat barwiący do renowacji kostki brukowej i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. To naturalne, że po kilku latach użytkowania kostka brukowa nie wygląda jak nowa i zaczynają powstawać na niej różne zanieczyszczenia. Przez to prezentuje się mało elegancko i jest również niebezpieczna dla domowników. W końcu cały czas jest narażona na promieniowanie UV, a przy intensywnych opadach, mrozie, czy gradzie mogą się na niej tworzyć ślady i odbarwienia, które nie są pożądane. Z czasem jej powierzchnia przestaje być prosta i po deszczu zaczynają pojawiać się kałuże oraz utrudniające poruszanie się nierówności. Na szczęście zastosowanie wysokiej jakości impregnatu typu BEKERFARB skutecznie ochroni werandę lub chodnik zarówno przed czynnikami atmosferycznymi, jak i uszkodzeniami mechanicznymi, a dodatkowo sprawi, że znów będzie się estetycznie prezentować.

Impregnacja barwiąca – zalety

Oprócz oczywistych korzyści, takich jak intensywny kolor i estetyczny wygląd podwórka, impregnacja barwiąca to rozwiązanie, które ma wiele zalet – pozwala osiągnąć długotrwały efekt, dzięki któremu oszczędzisz czas i pieniądze. Użycie właściwego impregnatu barwiącego to gwarancja odświeżonego koloru, ochrona przed czynnikami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi oraz zabezpieczenie przed powstawaniem zanieczyszczeń biologicznych. Ponadto powstająca powłoka skutecznie odbija promienie słoneczne, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie bardzo modnego ostatnio efektu mokrej kostki. Jednocześnie powierzchnia nie jest śliska, a co za tym idzie – bezpieczna dla domowników. Impregnacja sprawia, że kostka jest również łatwa w utrzymaniu czystości – do mycia zaimpregnowanej kostki brukowej wystarczy użyć wody z węża ogrodowego. Wszystko dzięki cząsteczkom impregnatu, które silnie łączą się z podłożem, tworząc warstwę hydrofobową, która ma właściwości zabezpieczające i ułatwiające czyszczenie powierzchni.

Odpowiedni impregnat do kostki barwiący sprawi, że każda powierzchnia odzyska swój dawny blask, a nowy kolor sprawi, że będzie wyglądała jak nowa. Ogromną zaletą preparatów takich jak BEKERFARB jest to, iż mogą być użyte do renowacji nawet bardzo zniszczonych ścieżek czy podjazdów. Dodatkowo preparaty BEKERFARB wnikają naprawdę głęboko, co przekłada się na nowy i bardzo trwały wygląd kostki. Oprócz tego impregnat barwiący nie zmienia jej naturalnej struktury, podkreślając jej fakturę. Kostka nie staje się śliska nawet po wyschnięciu, czyli jednocześnie jest bezpieczna dla użytkowników.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.