Elewacja każdego domu to właściwie jego wizytówka, ponieważ pierwsze, co rzuca się w oczy, gdy patrzymy na budynek, to oczywiście jego front. Elewacje budynków podobnie jak inne powierzchnie, z czasem wymają wyczyszczenia lub renowacji. Jest to proces, który z pewnością pomoże odzyskać dawny blask nieruchomości, zwłaszcza kiedy elewacje budynku pokrywają plamy, mchy i glony.
Co powoduje brudzenie się elewacji?
Przyczyn brudzenia się elewacji jest wiele i są one bardzo zróżnicowane. Jeśli budynek znajduje się w pobliżu ruchliwej i nieutwardzonej drogi to z pewnością zaczną osadzać się na nim zabrudzenia unoszące się w powietrzu, które z czasem wnikną w głąb struktury elewacji. Kolejnym istotnym czynnikiem jest działanie wilgoci, budynek usytuowany blisko wody lub gęstej roślinności mogą atakować glony i grzyby. Na stopień zabrudzenia ma wpływ również struktura i nasiąkliwość tynku elewacyjnego, tynki o gładkich powierzchniach będą mniej podatne na brudzenie się, podobnie jak te o niskiej nasiąkliwości.
To jak często potrzebne będzie potrzebne mycie elewacji, w dużej mierze zależy od położenia domu. Mycie elewacji i usuwanie plam na elewacji należy przeprowadzić, kiedy zaistnieje taka potrzeba – nie ma na to reguły lub określonego harmonogramu. Warto natomiast robić to możliwie często (np. raz na rok), by nie doprowadzić do nagromadzenia się grubszej warstwy uporczywych wykwitów.
Jaki środek wybrać do czyszczenia elewacji?
Nie zawsze do mycia elewacji wystarczy tylko woda pod ciśnieniem, usunie ona tylko zewnętrzny nalot. Na pierwszy rzut oka ściana będzie wyglądać na czystą, ale zabrudzenia mogą zostać głęboko w porach. Do skutecznego czyszczenia elewacji warto wybrać sprawdzony środek, który pomoże skutecznie usunąć zabrudzenia oraz ma właściwości biobójcze – niszczy grzyby i glony na tynkach, a jednocześnie zapobiega ich ponownemu narastaniu. Wszystkie te cechy znajdziesz w preparacie do czyszczenia elewacji Fass-Sauber od Bekerfarb. Środek ten przeznaczony do czyszczenia tynków cementowych, cementowo-wapiennych, wapiennych, płyt gipsowych oraz innych chłonnych podłoży mineralnych. Preparat skutecznie usuwa zanieczyszczenia ropopochodne i eksploatacyjne oraz przeciwdziała powstawaniu pleśni, porostów i mchów.
Wybór odpowiedniej myjki ciśnieniowej
Do skutecznego wyczyszczenia elewacji w większości przypadków wystarczy podstawowa myjka ciśnieniowa, jeśli dbamy o czystość ścian regularnie i stosujemy taką kosmetykę corocznie, to taki sprzęt na pewno będzie wystarczający. Warto zastosować model, który posiada regulowaną moc i siłę natrysku. Dzięki temu dostosujesz efekt do czyszczonego materiału i struktury. Sprawdź rodzaj dyszy i poziom regulacji natrysku. Ustrzeże Cię to przed ewentualnymi uszkodzeniami powierzchni. Doskonale sprawdzi się standardowa myjka do użytku domowego o ciśnieniu do 120 bar. Ciśnienie do 120 bar jest na tyle wysokie, że pomoże pozbyć się zabrudzeń na tynku, ale na tyle niskie, że jest bezpieczne dla elewacji i nie uszkodzi jej.
Czy można myć elewację samodzielnie?
Czyszczenie elewacji domów jednorodzinnych można wykonać samodzielnie, jednak zalecamy, aby przy pracy na wyższych częściach budynku wspomóc się drabiną, rusztowaniem lub małym podnośnikiem. Należy także pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i ze względu na użycie wody pod ciśnieniem wyposażyć się w ochronne rękawice i okulary.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy fachowców, zgłoś się do nas! Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w produkcji chemii do odświeżania nieruchomości, postanowiliśmy skorzystać z naszych dobrych kontaktów z wykonawcami, aby pomóc w znalezieniu odpowiedniego firmy w Twojej okolicy. Fachowcy którzy z nami współpracują, używają naszych produktów i pracują według odpowiednich technologii dających najlepsze efekty.
Zabezpieczenie elewacji – impregnacja lub malowanie
Poza usuwaniem zabrudzeń, wskazane jest aby elewację regularnie poddawać również innym zabiegom. Jeżeli elewacja Twojego domu jest tylko zabrudzona, ale w dobrym stanie, warto zdecydować się na czyszczenie wraz z impregnacją. Natomiast w przypadku kiedy powierzchnia jest już mocno zdegradowana, zalecamy malowanie z możliwością zmiany koloru na dowolny dostępny – niezależnie od koloru istniejącej powłoki. Oba wyżej wymienione sposoby renowacji dodatkowo zabezpieczą elewacje przed działaniem degradujących czynników zewnętrznych oraz spowolnią proces brudzenia się powierzchni w przyszłości.