Czyszczenie kostki brukowej – wszystko co musisz wiedzieć

Kostka brukowa to materiał, który można spotkać na prawie każdym domowym podwórku. Na jej popularność składa się wiele czynników, z których najważniejsze to trwałość i estetyka. Dzięki dostępności kostki brukowej w wielu kolorach, stanowi prawdziwą ozdobę ogrodu. Jednak, aby zawsze prezentowała się nienagannie i była bezpieczna dla użytkowników, musi być regularnie myta. Plamy oraz inne zabrudzenia nie dodają jej niestety uroku, a w dodatku można się przez nie poślizgnąć. Na szczęście da się temu zapobiec, stosując domowe sposoby czyszczenia kostki lub – co jest jeszcze lepszym rozwiązaniem – używając specjalistycznego środka myjącego. Zachęcamy do lektury poniższego artykułu, z którego dowiesz się wszystkiego na temat czyszczenia kostki brukowej oraz zabezpieczenia jej na przyszłość.

Czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej domowymi sposobami może być skutecznie, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że to zajęcie pracochłonne i ryzykowne – jeśli zrobimy coś źle, możesz uszkodzić powierzchnię. Stosując profesjonalny preparat do czyszczenia kostki brukowej PAD-SAUBER marki Bekerfarb, możesz mieć pewność, że efekt na pewno Cię nie zaskoczy – chyba, że pozytywnie. Pamiętaj, aby nie używać ostrych narzędzi i nie usuwać plam “na siłę”. Gdy jakieś zabrudzenie nie chce zejść to prawdopodobnie domowe sposoby nie wystarczą, dlatego zawsze warto mieć w garażu profesjonalny preparat. Nasz środek do czyszczenia jest łatwy w aplikacji oraz skutecznie zmiękcza brud, usuwając nie tylko zanieczyszczenia organiczne, ale także plamy ropopochodne.

Jaki sprzęt i akcesoria wybrać?

Nie tylko w przypadku zabrudzenia należy wyczyścić kostkę. Jeśli planujesz malowanie lub impregnację kostki brukowej, także musisz ją najpierw umyć. Niezależnie jednak od sytuacji, będą Ci potrzebne odpowiednie narzędzia i akcesoria. Przygotuj więc wiadro z wodą i szorstką szczotkę z włosiem, które bez trudu dotrze do wszelkich zakamarków nawierzchni. Z kolei w przypadku większych i bardziej opornych plam przyda Ci się myjka wysokociśnieniowa. Urządzenie to podaje wodę pod takim ciśnieniem, że spokojnie usuniesz nawet największe i trudne zabrudzenia. Jednocześnie praca z myjką jest lekka, szybka i w praktycznie bezproblemowa. Jeśli jednak nawet myjka nie poradzi sobie z plamą, sięgnij po środek czyszczący.

myjka cisnieniowa czyszczenie kostki Czyszczenie kostki brukowej - wszystko co musisz wiedzieć

Na co warto zwrócić uwagę przed czyszczeniem kostki brukowej?

Szczeliny między kostkami oraz miejsca sąsiadujące z trawnikiem to dogodne miejsca do rozwoju mchów i chwastów. Jeszcze przed rozpoczęciem czyszczenia należy pozbyć się niechcianych porostów.

czyszczenie przygotowanie Czyszczenie kostki brukowej - wszystko co musisz wiedzieć

Warto pamiętać także o zapewnieniu odpowiedniego odprowadzenia wody, upewniając się czy wszystkie odpływy wokół domu są drożne.

odplyw Czyszczenie kostki brukowej - wszystko co musisz wiedzieć

Jak pielęgnować kostkę brukową na co dzień?

W myśl przysłowia, że “lepiej zapobiegać, niż leczyć”, warto na bieżąco dbać o kostkę brukową i zapobiegać powstawaniu zabrudzeń. Jak? W bardzo prosty sposób. Jesienią na przykład, kiedy zaczynają spadać liście, aby uniknąć przebarwień, regularnie zamiataj ścieżkę. Z kolei zimą, gdy spadnie śnieg i na powierzchni kostki pojawi się lód, odśnieżaj podjazd i ostrożnie usuń lód. Nie używaj jednak ostrych narzędzi, ponieważ możesz uszkodzić kostkę. Nie stosuj również soli. Do odladzania najlepiej użyj chlorku magnezu. Sól bowiem może doprowadzić do nieestetycznych przebarwień. Natomiast wiosną i latem dbaj, aby na kostce nie zalegał piasek. Możesz się go pozbyć Regularnie je uzupełniaj, ponieważ pogłębiające się szczeliny zagrażają stabilności konstrukcji i mogą doprowadzić do mikrouszkodzeń. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w szczelinach łatwo gromadzi się woda, która przy niskich temperaturach zamarza, a powstały lód rozsadza kostkę. Jeśli zauważysz, że na kostce zaczyna pojawiać się mech, możesz go wypielić.

Impregnacja kostki brukowej – skuteczny sposób na zapobieganie plamom

Jeśli kupiłeś kostkę, która nie została fabrycznie zaimpregnowana, warto, abyś zrobił to sam. Dlaczego? Ponieważ impregnacja kostki brukowej zabezpiecza nawierzchnię przed wnikaniem w głąb jej struktury zanieczyszczeń oraz chroni przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. Dodatkowo zabieg impregnacji stanowi jeszcze lepszą ochronę i znacznie przedłuża żywotność nawierzchni brukowej oraz ułatwia utrzymanie jej w czystości i dobrej kondycji. Profesjonalne impregnaty mają tę zaletę, że pogłębiają barwę kostki oraz chronią ją przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i czynników atmosferycznych. Możesz dowiedzieć się kiedy warto zaimpregnować kostkę brukową oraz jaki impregnat wybrać klikając w ten – link.

srodki kostka Czyszczenie kostki brukowej - wszystko co musisz wiedzieć
Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.