Czyszczenie dachu – wszystko co musisz wiedzieć

Niezależnie materiału z jakiego wykonany jest dach Twojego domu lub innego budynku użytkowego, raz na kilka lat warto zdecydować się na jego wyczyszczenie. Dzięki temu przywróci się pokryciu dawny blask i poprawi walory estetyczne nieruchomości. Co więcej – jeśli połączy się czyszczenie z impregnacją lub malowaniem – nie tylko poprawi wygląd, ale również wydłuży żywotność dachówek. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Co wpływa na brudzenie się dachu?

Dach wystawiony jest na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych i biologicznych. Na jego wygląd i jakość przez cały rok wpływają zjawiska pogodowe, flora i fauna, zanieczyszczenia emisyjne oraz promienie UV. Wiele zanieczyszczeń mogą na dach nanieść kwaśne deszcze oraz silny wiatr niosący kurz i pył. Silne i trudne do usunięcia zabrudzenia powodują również osadzające się na dachu soki i pyłki drzew oraz innych roślin. Do lepkich osadów łatwo przyklejają się kurz oraz zanieczyszczenia emisyjne, takie jak osady z dymu lub spalin. Wystarczy wymienić jeszcze ptasie odchody i mamy pełne zestawienie zabrudzeń, jakie można znaleźć na dachu swojego domu.

Jak często należy myć dach?

Odpowiedź jest prosta – mycie dachu należy przeprowadzić wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Pojawianie się wykwitów czy szarawych zabrudzeń będzie uzależnione od rodzaju pokrycia. Zanieczyszczenia biologiczne pojawiają się głownie na pokryciach o większym stopniu nasiąkliwości (np. dachówka ceramiczna). Pamiętajmy, że nagromadzający się przez wiele lat osad i zanieczyszczenia biologiczne mogą być trudniejsze do usunięcia. Dlatego lepszym pomysłem okazuje się cykliczne mycie dachów, przeprowadzane raz na kilka lat.

Natomiast, zalecamy sprawdzać corocznie stan pokrycia dachowego, podczas oglądania połaci warto sprawdzić drożność rynien oraz stan pokrycia. Dobrym pomysłem będzie kontrola takich elementów jak podbitka dachowa. W rezultacie pokrycie dachowe zachowa swój nienaganny wygląd i stan techniczny znacznie dłużej.

Co jest potrzebne do skutecznego wyczyszczenia dachu?

Nie zawsze do czyszczenia dachu wystarczy tylko woda pod ciśnieniem, usunie ona tylko zewnętrzny nalot. Na pierwszy rzut oka powierzchnia będzie na czystą, ale zabrudzenia mogą zostać głęboko w porach. Do skutecznego czyszczenia dachu warto wybrać sprawdzony środek, który pomoże skutecznie usunąć zabrudzenia oraz ma właściwości biobójcze – niszczy mchy i grzyby, a jednocześnie zapobiega ich ponownemu narastaniu.  Wszystkie te cechy znajdziesz w preparacie do czyszczenia DACH-SAUBER od BEKERFARB. Środek ten przeznaczony do pokryć dachowych wykonanych z dachówki betonowej (cementowej) i ceramicznej, blachy dachowej (ocynkowanej, stalowej, aluminiowej), eternitu, eurofali oraz płyt włóknisto-cementowych.

Zalecamy także użycie myjki ciśnieniowej z dużym ciśnieniem blisko 300 bar, najlepiej korzystając z dyszy rotacyjnej lub głowicy obrotowej. Warto zastosować model, który posiada regulowaną moc i siłę natrysku, dzięki temu dostosujesz efekt do czyszczonego rodzaju dachówki. Idealnym rozwiązaniem będzie spalinowa myjka ciśnieniowa LD-250B-20 V2 dostępna w naszym sklepie.

Czy czyszczenie dachu można wykonać samodzielnie?

Czyszczenie dachów domków jednorodzinnych można wykonać samodzielnie pamiętając o zasadach bezpieczeństwa. Ze względu na użycie wody pod ciśnieniem wyposażyć się w ochronne rękawice i okulary. Zalecamy, aby przy pracy na wyższych częściach budynku wspomóc się podnośnikiem lub drabiną z asekuracją linową. Przed rozpoczęciem czyszczenia ważne jest, aby sprawdzić drożność rynien w celu zapewnienia odpowiedniego odpływu wody z dachu.

Jeśli czujesz, że potrzebujesz pomocy fachowców, zgłoś się do nas! Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w produkcji chemii do odświeżania nieruchomości, postanowiliśmy skorzystać z naszych dobrych kontaktów z wykonawcami, aby pomóc w znalezieniu odpowiedniego firmy w Twojej okolicy. Fachowcy którzy z nami współpracują, używają naszych produktów i pracują według odpowiednich technologii dających najlepsze efekty.

Zabezpieczenie dachu – impregnacja lub malowanie

Poza usuwaniem zabrudzeń, wskazane jest aby powierzchnię dachu poddać również innym zabiegom. Jeżeli dach Twojego domu jest tylko zabrudzony, ale w dobrym stanie, warto zdecydować się na czyszczenie wraz z impregnacją. Natomiast w przypadku kiedy powierzchnia jest już mocno zdegradowana, zalecamy malowanie z możliwością zmiany koloru na dowolny dostępny – niezależnie od koloru istniejącej powłoki. Oba wyżej wymienione sposoby renowacji dodatkowo zabezpieczą dach przed działaniem degradujących czynników zewnętrznych oraz spowolnią proces brudzenia się powierzchni w przyszłości. Dokładne opisy sposobów renowacji znajdziesz pod zakładką – technologia.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.