Impregnacja kostki brukowej – wszystko co musisz wiedzieć

Jeżeli chcemy, aby nasz dom robił dobre wrażenie, powinniśmy dbać nie tylko o sam budynek, lecz również o to, co znajduje się wokół niego. Większość z nas chce mieć piękny ogród z oczkami wodnymi i zadbane chodniki, którymi można po tym ogrodzie chodzić. Przydałby się też taras, gdzie w letnie wieczory można przyjmować gości i grillować. Takie przyjemności najczęściej wiążą się z położeniem kostki brukowej, która idealnie nadaje się na podjazdy, chodniki, ścieżki, tarasy, skwery place. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wyglądem kostki brukowej wokół naszego domu, najlepiej jest ją zaimpregnować.

Dlaczego warto impregnować kostkę brukową?

Impregnacja kostki brukowej jest zabiegiem, który przede wszystkim zabezpiecza jej nawierzchnię przed plamami oraz wchłanianiem wody. Nietrudno o powstawanie plam na kostce brukowej, gdy mamy nią wyłożony taras na ogrodzie lub podjazd przed domem. Plamy z tłuszczów zwierzęcych i roślinnych oraz od alkoholu, które zdarzają się podczas imprez na świeżym powietrzu i grillowania, będą trudne do usunięcia z kostki, gdy nie będzie ona zaimpregnowana. Z kolei na podjeździe i w okolicy garażu, nietrudno o plamy od oleju silnikowego lub smaru. Ponadto, zawsze możemy zabrudzić kostkę, przeprowadzając jakieś prace remontowe np. malowanie elewacji.  Ochrona przed wchłanianiem wody jest szczególnie ważna jeśli zależy nam na długim, dobrym wyglądzie nawierzchni. Podczas zimy, woda, która wnika w strukturę kostki, zamarza powiększając swoją objętość, co może prowadzić do jej pękania. Impregnat, tworzy powierzchnię hydrofobową, która nie dopuszcza do wnikania wody, dzięki czemu kostka podczas mrozów będzie dobrze chroniona.

Ponadto, impregnat wnika w pory na powierzchni kostki, wzmacniając jej odporność na ścieranie. W miejscach, gdzie przewija się dużo ludzi lub jest duży ruch samochodowy, będzie to dużą zaletą. Zwykła szara kostka mniej to odczuje, ale w przypadku kostek kolorowych, mogą one szybko stracić kolor. Ochrona barwy kostki jest kolejną przyczyną, dla której warto ją zaimpregnować. Skoro już inwestujemy w kostkę w określonym kolorze bo np. pasuje nam do elewacji, to dobrze by było, gdyby ten kolor się utrzymał.  Kolejną zaletą impregnacji kostki brukowej jest zabezpieczenie przed porastaniem przez mchy i porosty. Zarośnięta kostka nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również zwiastuje słabszą strukturę kostki, po jej oczyszczeniu. Korzenie i zarodniki roślin mogą prowadzić do rozszczelnienia spoin między kostkami, co już będzie sporym problemem, który gdy się mocno rozwinie, będzie można rozwiązać tylko układając kostkę na nowo.  Ostatnią niekwestionowaną zaletą impregnacji kostki brukowej jest ochrona przed powstawaniem wykwitów wapiennych, czyli białego nalotu na nawierzchni. Wykwity wapienne nie są groźne, ale z pewnością nie wyglądają estetycznie i sprawiają, że nawet nowa kostka wygląda na wyblakłą. Usuwanie wykwitów wapiennych wymaga specjalnych środków chemicznych oraz nakładu pracy więc warto zaimpregnować kostkę, aby nie mieć takich problemów. 

Przygotowanie kostki do impregnacji

Sam proces impregnacji kostki brukowej nie jest trudny. Więcej kłopotu może nam sprawić odpowiednie przygotowanie nawierzchni do impregnacji. Zanim przystąpimy do impregnacji, kostka musi być całkowicie czysta. Należy z niej usunąć wszelkie zanieczyszczenia takie jak: mchy i porosty, wykwity wapienne, plamy oraz piasek. Każde z tych zanieczyszczeń usuwamy w inny sposób. Mchy i porosty najlepiej usunąć za pomocą środków biobójczych. Trzeba pamiętać, że ich działanie jest różne i należy dowiedzieć się po jakim czasie działają oraz czy są bezpieczne dla kostki brukowej. Nie usuwamy roślin mechanicznie, ponieważ to narusza spoiny.

Jeśli kostka jest nowa, nie będziemy mieć problemów z wykwitami wapiennymi, jednak jeśli jest inaczej, również musimy zainwestować w środki chemiczne do usuwania wykwitów wapiennych. Najlepszym sposobem na pozbycie się tłustych plam jest usunięcie ich ciepłą wodą z detergentem rozpuszczającym tłuszcz. Na sam koniec polecamy spłukać kostkę wodą pod wysokim – ale jednak nie za wysokim, aby nie wypłukać spoin – ciśnieniem za pomocą węża ogrodowego lub myjki ciśnieniowej. Gdy to zrobimy, to przed samym nakładaniem impregnatu, powinniśmy zamieść kostkę miotłą z miękkim włosiem, aby usunąć piasek i kurz. Te wszystkie zabiegi są konieczne do wykonania poprawnej impregnacji, ponieważ nakładając impregnat na zabrudzoną kostkę, utrwalilibyśmy te zabrudzenia i byłyby one już nie do usunięcia.

Impregnacja kostki brukowej

Do impregnacji kostki brukowej powinniśmy podchodzić wyłącznie wtedy, gdy temp. waha się pomiędzy 10oC a 30oC. Ponadto należy unikać silnego nasłonecznienia oraz nie powinno się impregnować, gdy w ten sam dzień może padać deszcz. Kostka brukowa, przez to że składa się z betonu, swoją maksymalną twardość uzyskuje dopiero miesiąc po wyprodukowaniu. Z tego względu, przed impregnacją powinniśmy się upewnić, czy już taki czas minął. Impregnat nakładamy na kostkę za pomocą wałka malarskiego z długim włosiem, natrysku airless lub pistoletu malarskiego. Impregnaty do kostki brukowej różnią się między sobą więc przy czynności impregnacji, powinno się sugerować zaleceniami producenta. Jeśli chodzi o nasz impregnat do kostki brukowej PAD-FLEGEN to zalecamy jednokrotną aplikację ze względu na jego wydajność. Czas schnięcia naszego impregnatu to od 1 do 2,5 h w temperaturze 20oC.

Warto nadmienić, że grubość warstwy jaką powinno się pokryć kostkę jest uzależniona od nasiąkliwości danej kostki oraz stopnia zdegradowania jej nawierzchni. Oczywiście, najcieńszą warstwą pokryjemy nową kostkę, a im większe zużycie nawierzchni tym grubsza warstwa impregnatu. 

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.