Jakiej farby użyć do dachówki betonowej?

Dbanie o pokrycie dachowe domu lub innego budynku jest niezwykle ważne. Jego stan wpływa na wiele istotnych czynników, takich jak estetyka obiektu, komfort użytkowania, ogrzewanie, poziom wilgotności i inne aspekty, dlatego warto zawczasu pomyśleć o odpowiedniej ochronie dachu i wybrać farbę, która spełni Twoje oczekiwania.

Czym charakteryzuje się dachówka betonowa?

Dachówka betonowa (zamiennie – dachówka cementowa) jest dużo młodsza od dachówki ceramicznej, nie mniej jednak zyskała wielką popularność i aktualnie spotkamy ją równie często, co dachówkę ceramiczną. Dachówkę betonową produkuje się z wysokiej jakości materiałów takich jak cement oraz gruboziarnisty piasek natury kwarcowej. Dachówka cementowa jest zazwyczaj bardziej szorstka od dachówki ceramicznej, co dla niektórych będzie zaletą, a dla innych wadą. Nie da się jednak zaprzeczyć, że na bardziej porowatej powierzchni, łatwiej osadzają się zanieczyszczenia. Jeżeli więc nie jesteśmy mocno przywiązani do dachówki o szorstkiej nawierzchni, możemy poszukać dachówki cementowej pokrytej warstwą wygładzającą.

Dachówka betonowa, idzie również w zgodzie z proekologicznym duchem naszych czasów. Do jej produkcji używa się naturalnych materiałów takich jak: cement, piasek, woda i pigmenty żelaza. Ponadto, do jej produkcji zużywa się dużo mniej energii niż w przypadku dachówki ceramicznej i jest to około 12 kWh/m2 pokrycia. Wiąże się to z niską temp. utwardzania przy 60oC, zamiast wypalania ceramiki w temp. 1000oC, czego skutkiem jest niska ilość emitowanego CO2 przy produkcji. Zaletą dla wielu osób może być też lepsze o 7 decybeli tłumienie hałasów w stosunku do dachówki ceramicznej. Warto zaznaczyć, że aktualnie produkowane dachówki cementowe, mają zbliżoną trwałość do ceramicznych.

Czy warto malować dachówkę betonową?

Oczywiście, że tak! Dach, pokryty dachówką betonową, warto malować w dwóch przypadkach. Pierwszy przypadek, to chęć zmiany koloru naszej dachówki, a drugi to zniszczone pokrycie dachowe. Dachówki, które są oferowane na rynku, najczęściej mają czarną bądź ceglaną barwę, a co jeśli chcemy mieć dach w kolorze zielonym, szarym lub jeszcze innym? W takim wypadku, jedyne co możemy zrobić, to nasz dach przemalować. Oczywiście, możemy znaleźć dachówkę w rzadko spotykanym, interesującym nas kolorze, lecz prawdopodobnie będzie ona bardzo droga; droższa niż koszt farby, która dodatkowo wzmocniłaby trwałość dachówki.

Malowanie dachówki, ze względu na jej zniszczoną powierzchnię, jest prawie zawsze korzystniejszą opcją niż położenie nowego pokrycia dachowego. Dachówka betonowa, podczas wielu lat, przez które nam służy, z pewnością nie zachowa początkowego wyglądu. Jej struktura może nie być uszkodzona nawet po wielu latach, lecz na powierzchni osiądą zanieczyszczenia oraz mchy i porosty. Ponadto, dachówka przy kominie, będzie stopniowa pokrywana nalotem z sadzy. Gdy, nasz dach nie wygląda już tak dobrze, jak byśmy chcieli, to wtedy mamy dwie opcje: odrestaurować go lub położyć nowy. Jak się łatwo domyślić, pierwsza opcja, niesie ze sobą zdecydowanie niższe koszty oraz nakład czasu i pracy. Z tych względów, jeśli dachówka cementowa nie jest na tyle zniszczona, że zagraża przeciekaniem, zawsze lepiej jest ją odmalować i zaimpregnować niż kłaść nową.

Jakie właściwości powinna mieć farba do dachówki betonowej?

Farba do dachówki betonowej, powinna spełniać kilka funkcji, a każda z nich jest niezwykle ważna dla kondycji pokrycia dachowego oraz jego prezencji. Tak się składa, że wszystkie te funkcje posiadają nasze farby do dachówki betonowej BEKERFARB. W ofercie posiadamy farbę podkładową oraz nawierzchniową, które razem nadają dachówce skuteczną ochronę oraz pożądany wygląd. Farby do dachówki betonowej naszej produkcji mają wiele właściwości a między innymi:
• farba podkładowa zapewnia odpowiednią przyczepność farbie nawierzchniowej oraz zmniejsza całkowitą ilość farby, potrzebną do pomalowania dachu, ponieważ malując dwukrotnie tą samą farbą, zużylibyśmy jej więcej,
• zabezpiecza przed porastaniem oraz wykwitami wapiennymi,
• wnika w powierzchnię betonu wzmacniając jego wiązania,
• umożliwia dyfuzję pary wodnej,
• odbija promieniowanie UV, dzięki czemu kolor dłużej się utrzymuje,
• ze względu na bardzo dobre właściwości tiksotropowe, farba na dach jest niezwykle wydajna,
• tworzy powierzchnię hydrofobową.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.
Kiedy warto stosować zaprawę?
Zaprawa naprawczo-wyrównawcza (stosowana razem z gruntem) jest używana, gdy konieczne jest wygładzenie powierzchni betonowej. Jest szczególnie przydatna w miejscach, gdzie oczekuje się estetycznie wykończonej i niezwykle gładkiej powierzchni. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmu demonstracyjnego, aby dowiedzieć się więcej na temat stosowania zaprawy.