Malowanie jako skuteczna renowacja dachu z papy

Czy warto naprawić papę na dachu?

Papa tradycyjna, stosowana do pokryć dachowych, jest produkowana z tektury nasączonej masą asfaltową lub smołową. Jest to tanie, lecz niezbyt trwałe pokrycie dachowe. Kiedyś, bardzo często stosowane na wielu budynkach, dziś głównie na dachach płaskich. Natomiast, nowoczesna papa, jest produkowana w podobny sposób, tylko z większą zawartością masy asfaltowej i na osnowie poliestrowej lub szklanej. Taka papa, jest wytrzymała i może posłużyć przez wiele lat, dlatego opłaca się ją naprawiać, gdy trafią się jakieś uszkodzenia.

Uszkodzenia w pokryciu dachowym z papy, najczęściej powstają w skutek niepoprawnego położenia papy, czyli niedokładnego doklejenia brzegów, nierównomiernego zgrzania lub niedostatecznego rozwinięcia papy, czyli pozostawienia fałd i wybrzuszeń. Ponadto, niewielkie uszkodzenia mogą się pojawić po kilku latach od położenia papy i nie będzie to niczym dziwnym. Defekty mogą się pojawiać przez działanie warunków atmosferycznych, ponieważ papa choć chroni dach i ma za zadanie opierać się pogodzie, to nie jest niezniszczalna i deszcz, mróz oraz duże wahania temperatur mają wpływ na jej kondycję.

Papę warto naprawiać i przemawia za tym wiele argumentów. Przede wszystkim, uszkodzenia zazwyczaj są łatwe do naprawienia i nie wymagają specjalnych umiejętności. Papa nie jest też pokryciem dachowym ozdobnym tak jak np. dachówka więc ponaklejane łaty na ubytki nie będą raziły bo liczy się to, że dach nie przecieka. Oczywiście, przy dużym zniszczeniu bardziej opłaca się położyć nową papę na dach, lecz przeważnie wystarczy naprawić szkody, aby uniknąć większych kosztów.

Naprawianie pokrycia dachowego z papy

Jednymi z najczęstszych uszkodzeń papy są wybrzuszenia czyli pęcherze powietrzne. Powstają przez działanie zmiennych temperatur, gdy papa jest niedokładnie doklejona i mogą skutkować jej dalszym odklejaniem i pękaniem. Pęcherze usuwamy poprzez krzyżowe przecięcie na środku wybrzuszenia. Papa pod wybrzuszeniem może być zawilgocona, wtedy należy ją wysuszyć np. suszarką lub jeśli jest ciepło, pozostawić do wyschnięcia. Nadmiar papy, który powstał w skutek jej rozciągnięcia, należy usunąć, a powstałą w ten sposób dziurę, zakleić. Do tego celu, używamy łaty z papy (najlepiej takiej samej jak ta na dachu) o takiej wielkości, aby wystawała co najmniej 20 cm poza krawędzie dziury. Łatę przylepiamy za pomocą lepiku asfaltowego na gorąco (na zimno tylko do papy na osnowie tekturowej i szklanej) lub innej masy renowacyjnej do pokryć bitumicznych.

Na dachu pokrytym papą, po kilku latach, mogą pojawić się spękania oraz rysy i prześwity w warstwie asfaltowej. Powstają w skutek oddziaływania promieniowania UV, które sprawia, że z czasem, bardzo powoli ale jednak, asfalt odparowuje do atmosfery. Takie ubytki, często są początkiem powstawania dziur i mocno widocznych szpar, więc warto, co sezon robić przegląd dachu i najlepiej przed jesienią, wszystkie rysy poreperować. Do zaklejenia takich ubytków, najlepiej użyć dyspersyjnej masy asfaltowo-gumowej lub emulsji na bazie wody i asfaltu. Nie polecamy używać środków rozpuszczalnikowych, które nie zawierają posypki, ponieważ naprawione uszkodzenie jest wtedy mocno podatne na szkodliwe działanie promieniowania UV.

W przypadku zaniku posypki mineralnej na powierzchni papy, koniecznie należy ją uzupełnić, gdyż tak jak pisaliśmy wcześniej, będzie to skutkowało brakiem ochrony przed słońcem, a co za tym idzie, szybką utratą masy asfaltowej. Posypką mineralną posypujemy rozgrzaną papę bądź też sypiemy ją na papę, ówcześnie posmarowaną masą asfaltową lub innym preparatem do papy o właściwościach klejących.

Czy warto malować dach pokryty papą?

Malowanie papy może wydawać się zgoła bezcelowym pomysłem, choćby ze względu na to, że dachy z papy zazwyczaj nie mają świetnie się prezentować, a spełniać funkcję ochrony przed warunkami atmosferycznymi, lecz farba do papy to coś więcej niż pokrycie kolorem. Farba do papy BEKERFARB, to produkt, który z powodzeniem można stosować do wszystkich powierzchni bitumicznych. Nasza farba na papę, pozwala znacznie spowolnić proces utleniania się asfaltu z papy, przez powłokę zatrzymującą promieniowanie UV. Ponadto, farba jest elastyczna i w razie rozciągania się papy pod wpływem temperatury, pracuje razem z nią tzn. nie pęka i nie pozwala również pękać papie. Warto również wspomnieć o aspektach estetycznych, bo jeśli komuś marzy się papa czy gont w innym kolorze niż czarnym to z naszymi farbami jest to możliwe. W ofercie firmy BEKERFARB, można znaleźć farbę do gontów bitumicznych w 12 kolorach.

Zanim przystąpimy do malowania, powierzchnia dachu musi być dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń oraz luźnych elementów powłoki. Aby to zrobić szybko i sprawnie, najlepiej jest użyć myjki ciśnieniowej i dokładnie spłukać dach wodą pod ciśnieniem 220 barów. Gdy to zrobimy, należy odczekać aż dach wyschnie i możemy przystąpić do nakładania farby. Farbę na papę, można nakładać wałkiem, pędzlem lub pistoletem malarskim. W przypadku naszej farby, zalecamy jednokrotną aplikację farbą podkładową dla lepszej przyczepności i ochrony papy, a następnie jednokrotną aplikację farbą nawierzchniową dla utrwalenia efektu.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.