Renowacja kostki brukowej to proces, który obejmuje kilka etapów: czyszczenie, impregnację, a czasem także malowanie, aby przywrócić jej pierwotny wygląd i zabezpieczyć przed przyszłymi uszkodzeniami. Każdy z tych etapów jest nieco inny pod względem wykonania oraz kosztów, co warto uwzględnić przy planowaniu takiej usługi. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Czyszczenie kostki brukowej
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak przebiega czyszczenie kostki brukowej, ponieważ różni się to w zależności od rodzaju zabrudzeń oraz technologii, jaką stosuje dana firma. Zupełnie inaczej wygląda tzw. wiosenne odświeżanie kostki, czyli okresowe czyszczenie bez usuwania trudniejszych zabrudzeń, a inaczej czyszczenie kostki na terenie przemysłowym, gdzie trzeba zwalczyć np. plamy po oleju silnikowym. Do czyszczenia kostki brukowej używa się zazwyczaj dwóch typów urządzeń, czyli obrotowej szczotki oraz myjki ciśnieniowej z różnego rodzaju dyszami. Należy jednak pamiętać, że obrotową szczotką nie wjedzie się we wszystkie kąty i inne trudno dostępne miejsca, dlatego firma powinna posiadać również zwykłą myjkę, najlepiej z lancą do czyszczenia kostki, które ułatwia kierowanie odpowiedniego strumienia wody.
Aby uzyskać optymalne rezultaty, zaleca się stosowanie specjalistycznych środków czyszczących, takich jak Pad-Sauber od Bekerfarb. Ten produkt skutecznie wspomaga w usuwaniu nawet najtrudniejszych zabrudzeń.
Cena czyszczenia kostki brukowej uzależniona jest od następujących czynników:
- wielkość czyszczonej powierzchni – im większa powierzchnia, tym niższą cenę można wynegocjować;
- rodzaj czyszczonej powierzchni – pracochłonność czyszczenia różni się w zależności od danej powierzchni np. nieco więcej pracy jest przy czyszczeniu kostki mozaikowej niż dużych płyt kamiennych;
- rodzaj i wielkość zabrudzeń – tak jak napisaliśmy powyżej, inaczej czyści się kostkę sezonowo, a inaczej np. po budowie i wszystkie trudne do usunięcia plamy podwyższają cenę usługi;
- utrudnienia – pracochłonność zwiększają takie techniczne utrudnienia jak np. trudno dostępne miejsca, ukształtowanie terenu, zabezpieczenie elewacji lub innych rzeczy przed zabrudzeniem.
Ze względu na powyższe czynniki, ostateczny cennik usług może się nieco różnić od tego, jaki podaje na swojej stronie dana firma. Dlatego polecamy, aby przy zapytaniu ofertowym przesłać dokładny metraż, zdjęcia oraz inne informacje, dzięki którym oferta cenowa będzie znacznie dokładniejsza.
Impregnacja kostki brukowej
Proces impregnacji kostki brukowej jest dość prosty, najtrudniejsze w nim jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy wiedzieć, że impregnując kostkę brukową tworzy się na jej powierzchni warstwę hydrofobową, która zarazem chroni przed zanieczyszczeniami i pozwala na łatwiejsze usuwanie plam. Ale w przypadku, gdy nałoży się impregnat na nieodpowiednio wyczyszczoną kostkę, zanieczyszczenia też się zaimpregnują i nie będzie można ich już usunąć i mowa tutaj zarówno o plamach, jak i zanieczyszczeniach stałych na powierzchni kostki jak np. piasek. Kostkę brukową można (i nawet zaleca się impregnować) impregnować niedługo po jej kupieniu, ale od jej produkcji musi upłynąć minimum miesiąc bo dopiero wtedy beton osiąga maksimum twardości. Istnieją różne rodzaje impregnatów do kostki brukowej, w naszej ofercie posiadamy impregnat bezbarwny Pad-Flegen oraz z efektem mokrej kostki brukowej Pad-Flegen-Super. Impregnat nakłada się na kostkę za pomocą wałka malarskiego z długim włosiem, wałka lub natrysku airless.
Impregnacja kostki brukowej to zazwyczaj usługa komplementarna do jej czyszczenia. Koszt impregnacji uzależniony jest od takich czynników jak:
- wielkość czyszczonej powierzchni – im większa powierzchnia, tym niższą cenę można wynegocjować;
- to, czy firma wykonywała również czyszczenie kostki – jeśli usługi idą w parze, cena za całość może być niższa;
- pracochłonność czyszczenia – aby kostkę zaimpregnować, najpierw trzeba ją wyczyścić dlatego koszt impregnacji jest ściśle powiązany z nakładem pracy przy czyszczeniu kostki;
- utrudnienia – pracochłonność zwiększają takie techniczne utrudnienia jak np. trudno dostępne miejsca, ukształtowanie terenu, zabezpieczenie przestrzeni wokół kostki.
Malowanie kostki brukowej
Malowanie kostki brukowej to proces, który polega na nadaniu kostce nowej barwy, a nazywa się go również impregnacją barwiącą. Malowanie kostki nie różni się praktycznie niczym od jej impregnacji ponieważ farba do kostki brukowej ma konsystencję impregnatu. Zwykła farba nie byłaby w stanie utrzymać się na powierzchni kostki, dlatego stosuje się impregnat z cząsteczkami pigmentu, który wnika w powierzchnię kostki a nie jest na nią nałożony. Ze względu na to, że malowanie to faktycznie impregnacja barwiąca, ceny malowania kostki brukowej kształtują się podobnie do cen impregnacji, jak i zależą od podobnych czynników.
Farba do kostki brukowej Pad-Flegen-Intenso jest obecnie naszym bestsellerem i jest dostępna w szerokiej gamie kolorów, dzięki czemu z łatwością dopasujesz odpowiedni odcień do swojego otoczenia.
Czy renowację kostki brukowej można wykonać samodzielnie?
Jak najbardziej, renowację kostki brukowej można przeprowadzić samodzielnie. Na naszych produktach znajdziesz szczegółowe poradniki w formie filmów, które krok po kroku pokażą, jak dokładnie wykonać każdy etap renowacji – od czyszczenia, przez impregnację, aż po malowanie. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić na kosztach usług profesjonalnych firm i jednocześnie uzyskać satysfakcję z własnoręcznie wykonanej pracy. Ważne jest jednak, aby dokładnie przestrzegać zaleceń i instrukcji, aby osiągnąć najlepsze rezultaty i zapewnić kostce brukowej długotrwałą ochronę oraz estetyczny wygląd.