Jakie są etapy i koszty renowacji kostki brukowej?

Dowiedz się jak wygląda przebieg renowacji kostki brukowej oraz jaki będzie koszt usługi.

Czyszczenie kostki brukowej

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, jak przebiega czyszczenie kostki brukowej, ponieważ różni się to w zależności od rodzaju zabrudzeń oraz technologii, jaką stosuje dana firma. Zupełnie inaczej wygląda tzw. wiosenne odświeżanie kostki, czyli okresowe czyszczenie bez usuwania trudniejszych zabrudzeń, a inaczej czyszczenie kostki na terenie przemysłowym, gdzie trzeba zwalczyć np. plamy po oleju silnikowym. Do czyszczenia kostki brukowej używa się zazwyczaj dwóch typów urządzeń, czyli obrotowej szczotki oraz myjki ciśnieniowej z różnego rodzaju dyszami. Nie można stwierdzić, czy któreś urządzenie jest lepsze ponieważ wszystko zależy od jakości konkretnego sprzętu, typu kostki oraz ukształtowania terenu. Należy jednak pamiętać, że obrotową szczotką nie wjedzie się we wszystkie kąty i inne trudno dostępne miejsca, dlatego firma powinna posiadać również zwykłą myjkę, najlepiej z lancą do czyszczenia kostki, które ułatwia kierowanie odpowiedniego strumienia wody. Lekkie zabrudzenia takie jak mech, piasek, czy wykwity wapienne usuwa się za pomocą środka do czyszczenia kostki brukowej wymieszanego z wodą. Różne środki wymagają różnych proporcji i czasem wystarczy zimna woda, a czasem trzeba stosować gorącą bo wtedy środek lepiej działa. Do usunięcia trudnych zabrudzeń takich jak np. olej silnikowy czy cement, można użyć takiego samego środka jak do tych lekkich (jeżeli producent podaje, że konkretny rodzaj zanieczyszczeń można usunąć tym środkiem), ale może być konieczne miejscowe szorowanie lub dłuższa ekspozycja na działanie środka. Jeżeli to nie zadziała, może być konieczne zastosowanie silniejszych specjalistycznych środków miejscowo na konkretne plamy.

Cena czyszczenia kostki brukowej uzależniona jest od następujących czynników:

  • wielkość czyszczonej powierzchni – im większa powierzchnia, tym niższą cenę można wynegocjować;
  • rodzaj czyszczonej powierzchni – pracochłonność czyszczenia różni się w zależności od danej powierzchni np. nieco więcej pracy jest przy czyszczeniu kostki mozaikowej niż dużych płyt kamiennych;
  • rodzaj i wielkość zabrudzeń – tak jak napisaliśmy powyżej, inaczej czyści się kostkę sezonowo, a inaczej np. po budowie i wszystkie trudne do usunięcia plamy podwyższają cenę usługi;
  • utrudnienia – pracochłonność zwiększają takie techniczne utrudnienia jak np. trudno dostępne miejsca, ukształtowanie terenu, zabezpieczenie elewacji lub innych rzeczy przed zabrudzeniem.

Ze względu na powyższe czynniki, ostateczny cennik usług może się nieco różnić od tego, jaki podaje na swojej stronie dana firma. Dlatego polecamy, aby przy zapytaniu ofertowym przesłać dokładny metraż, zdjęcia oraz inne informacje, dzięki którym oferta cenowa będzie znacznie dokładniejsza.

Impregnacja kostki brukowej

Proces impregnacji kostki brukowej jest dość prosty, najtrudniejsze w nim jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Należy wiedzieć, że impregnując kostkę brukową tworzy się na jej powierzchni warstwę hydrofobową, która zarazem chroni przed zanieczyszczeniami i pozwala na łatwiejsze usuwanie plam. Ale w przypadku, gdy nałoży się impregnat na nieodpowiednio wyczyszczoną kostkę, zanieczyszczenia też się zaimpregnują i nie będzie można ich już usunąć i mowa tutaj zarówno o plamach, jak i zanieczyszczeniach stałych na powierzchni kostki jak np. piasek. Kostkę brukową można (i nawet zaleca się impregnować) impregnować niedługo po jej kupieniu, ale od jej produkcji musi upłynąć minimum miesiąc bo dopiero wtedy beton osiąga maksimum twardości. Impregnat nakłada się na kostkę za pomocą wałka malarskiego z długim włosiem, natrysku airless lub pistoletu malarskiego. Impregnaty do kostki brukowej różnią się między sobą więc przy czynności impregnacji, powinno się sugerować zaleceniami producenta.

Impregnacja kostki brukowej to zazwyczaj usługa komplementarna do jej czyszczenia. Koszt impregnacji uzależniony jest od takich czynników jak:

  • wielkość czyszczonej powierzchni – im większa powierzchnia, tym niższą cenę można wynegocjować;
  • to, czy firma wykonywała również czyszczenie kostki – jeśli usługi idą w parze, cena za całość może być niższa;
  • pracochłonność czyszczenia – aby kostkę zaimpregnować, najpierw trzeba ją wyczyścić dlatego koszt impregnacji jest ściśle powiązany z nakładem pracy przy czyszczeniu kostki;
  • utrudnienia – pracochłonność zwiększają takie techniczne utrudnienia jak np. trudno dostępne miejsca, ukształtowanie terenu, zabezpieczenie przestrzeni wokół kostki.

Malowanie kostki brukowej

Malowanie kostki brukowej to proces, który polega na nadaniu kostce nowej barwy, a nazywa się go również impregnacją barwiącą. Malowanie kostki nie różni się praktycznie niczym od jej impregnacji ponieważ farba do kostki brukowej ma konsystencję impregnatu. Zwykła farba nie byłaby w stanie utrzymać się na powierzchni kostki, dlatego stosuje się impregnat z cząsteczkami pigmentu, który wnika w powierzchnię kostki a nie jest na nią nałożony. Ze względu na to, że malowanie to faktycznie impregnacja barwiąca, ceny malowania kostki brukowej kształtują się podobnie do cen impregnacji, jak i zależą od podobnych czynników.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.