Jak i czym pomalować dach z blachy?

Sposoby na ładny wygląd blaszanego dachu

Wiele osób zastanawia się, jak pomalować dach z blachy tak, by przez długi czas zachwycał swoim wyglądem. Jako że jest on nieustannie narażony na działanie deszczu, wahań temperatur, promieni UV oraz zmiennych warunków atmosferycznych, wymaga specjalnego traktowania. Największym jego wrogiem jest rdza. Zastosowana fabrycznie powłoka może z czasem zacząć się odpryskiwać i łuszczyć, co jest nie tylko nieestetyczne, lecz w dłuższej perspektywie może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla pokrycia.

Czym pomalować dach z blachy i jak się do tego przygotować? Zanim przejdziemy do aplikacji powłoki antykorozyjnej, zadbajmy o to, aby był on suchy, odtłuszczony oraz wolny od pyłu. Najłatwiej uzyskamy to, spłukując go wodą (najlepiej przy użyciu myjki ciśnieniowej). Na jego powierzchni nie mogą się również znajdować luźne elementy takie, jak odpryskujące powłoki malarskie czy rdza.

Jaka farba do malowania dachu?

Czym pomalować dach z blachy ? Doskonale do tego celu sprawdzi się proponowany przez nas system, który jest połączeniem farby podkładowej i nawierzchniowej. W pierwszej kolejności zaleca się aplikację farby podkładowej, która nawiązuje wysoką przyczepność z podłożem, gwarantując wieloletnią trwałość pokrycia. Po pełnym zahartowaniu staje się ona w pełni elastyczna i skutecznie zapobiega przed pękaniem i łuszczeniem się powłoki. Jako że szybko schnie, jest bardzo wygodna w użyciu. Tworzy warstwę bazową, która gwarantuje przyczepność pod aplikację ostatecznej powłoki nawierzchniowej.

Kolejnym krokiem jest nałożenie na podkład farby nawierzchniowej do blachy, która jest dostępna zarówno w półmacie, jak i połysku. Posiada ona silne właściwości kryjące i gwarantuje trwały, intensywny kolor powierzchni ocynkowanej blachy. Wytwarzana przez nie powłoka cechuje się bardzo dużą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, skutecznie zabezpieczając dach przed blaknięciem, w szczególności tym spowodowanym przez działanie słońca. Farba tworzy gładką powłokę skutecznie odbijającą promienie UV, która jest w stanie zredukować nagrzewanie się dachu nawet o 30%.