Jak uzyskać efekt mokrej kostki brukowej?

Na czym polega efekt mokrej kostki brukowej?

Efekt mokrej kostki brukowej, to pożądany przez wiele osób wygląd kostki, który sprawia wrażenie, że jest ona mokra, i stąd oczywiście wziął się ten termin. Rozwijając jednak tą nazwę, niesie ona ze sobą również takie skojarzenia jak soczyste barwy i lepiej uwydatnione kolory. Istotne jest, że te kolory w takiej formie pozostaną na długo, ponieważ impregnat osłabia działanie promieni UV, które wytrącają pigment. A więc efekt mokrej kostki, to również zapobieganie bladości kolorów oraz zbieleniu nawierzchni kostki. Wszystkie konotacje, które wymieniliśmy, dotyczą wyłącznie estetyki, a podczas uzyskiwania efektu mokrej kostki, czyli de facto impregnacji, nabywa ona też szereg innych wartościowych cech.

Uzyskując efekt mokrej kostki, uzyskujemy również ochronę przed wchłanianiem wilgoci, co przekłada się na zabezpieczenie przed mrozem, który zamienia nagromadzoną w kostce wodę w lód, który z kolei prowadzi do powstawania mikropęknięć osłabiających strukturę kostki brukowej. Ten sam czynnik sprawia, że zimą łatwiejsze jest odśnieżanie i odladzanie, ponieważ do zaimpregnowanej powierzchni, dużo słabiej przywiera lód. Impregnacja, utrudnia również wnikanie cząsteczek zanieczyszczeń w powierzchnię kostki, dzięki czemu usuwanie nawet trudnych plam z farb, olejów, tłuszczy i smarów, stanie się dużo łatwiejsze. Ponadto, impregnat zapobiega wzrostowi mchów i porostów, które szybko się rozprzestrzeniają na niezaimpregnowanej nawierzchni.

Jak otrzymać wrażenie mokrej kostki brukowej?

Efekt mokrej kostki uzyskujemy przy pomocy specjalnego impregnatu, który zawiera cząsteczki uwydatniające i pogłębiające kolor. Impregnacja kostki brukowej nie jest trudna i jak najbardziej możemy samodzielnie ją przeprowadzić. Jednak przed przystąpieniem do właściwej impregnacji, czyli nakładania impregnatu, powierzchnia kostki musi zostać dokładnie oczyszczona.

Najpierw należy usunąć wszelkie plamy, ponieważ przy impregnacji, one również zostałyby zaimpregnowane i bardzo trudno byłoby je potem usunąć. Konieczne jest też usunięcie innych zanieczyszczeń, aby nie przeszkadzały przy impregnacji, ponieważ impregnowanie brudnej kostki spowoduje niedostateczne wchłonięcie impregnatu. Jeżeli nie posiadamy myjki ciśnieniowej, która byłaby najbardziej odpowiednia do takiego zadania, równie dobrze możemy użyć szczotki na długim kiju i węża ogrodowego. Gdy kostka wyschnie, na sam koniec, bezpośrednio przed impregnacją, należy ją zamieść.

Impregnat do kostki brukowej nakładamy za pomocą wałka malarskiego lub pistoletu malarskiego. Jeśli kostka jest nowa, warstwa impregnatu nie musi być zbyt gruba, jednak kostka, która ma już kilka lat, jest bardziej chłonna i warstwa impregnatu powinna być nieco grubsza. W przypadku impregnatu do kostki brukowej BEKERFARB, wskazana jest jednokrotna aplikacja. Do impregnacji powinno się przystępować, gdy temp. powietrza waha się od 10oC do 30oC. Efekt mokrej kostki powstanie, gdy kostka całkowicie wyschnie, co powinno zająć około 2 h w średniej temperaturze. Przez ten czas, nie wolno chodzić ani w żaden inny sposób naruszać powierzchni kostki.

Impregnat do kostki brukowej Bekerfarb

PAD-FLEGEN SUPER to impregnat marki BEKERFARB, która od wielu lat specjalizuje się produkcji impregnatów do kostki brukowej jak i innych powierzchni. Nasz impregnat do kostki brukowej efekt mokrej kostki, charakteryzuje się tym, że oprócz nadania kostce brukowej pożądanego efektu wizualnego, ma wszystkie ważne cechy standardowego impregnatu, czyli nadaje hydrofobowość, mrozoodporność, ułatwia czyszczenie kostki, zabezpiecza przed porastaniem oraz powstawaniem wykwitów solnych i wapiennych.

Koszyk
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.
Masz pytania?
Zostaw swój numer telefonu, odzwonimy.